Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

O Akcji

Od czterech lat Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Informowaliśmy o sytuacji naszych sióstr i braci w wierze w Indiach, Iraku, Sudanie. IV Dzień Solidarności poświęcamy chrześcijanom z Egiptu.

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od wielu lat wspiera Egipt, na który w latach 2006-2011 przekazało ponad 10 mln zł. W tym roku pomagamy Egiptowi poprzez akcję POKÓJ DLA EGIPTU (www.pokojdlaegiptu.pl).

Poprzez nasze działania chcemy uświadamiać Polaków, w jak trudnej sytuacji znajdują się chrześcijanie w Egipcie. Większości z nas Egipt kojarzy się z wakacjami nad ciepłym morzem, wypoczynkiem pod palmami i piramidami. Wysokie ogrodzenia turystycznych kurortów odcinają wczasowiczów od ponurej rzeczywistości. Chrześcijanie prześladowań i dyskryminacji doświadczali od stuleci, jednak w czasie ostatniej rewolucji przemoc dramatycznie wzrosła. Chrześcijanie są dyskryminowani na każdym kroku: nie mogą zajmować kluczowych stanowisk w administracji państwowej, czy zajmować katedr na uniwersytecie. Mogą wykonywać zajęcia, które nie mają wpływu na życie społeczne. Często jest tak, że mogą pracować tylko na wysypiskach śmieci. Zdarzały się przypadki, że wielu zdolnych chrześcijańskich studentów jest bitych lub aresztowanych na czas sesji by uniemożliwić im ukończenie studiów.

Każdy egipski chrześcijanin ma wytatuowany krzyż na prawym nadgarstku, po czym są rozpoznawani. W ubiegłym roku doszło na tym tle do tragedii w szkole; nauczyciel wraz z uczniami brutalnie zamordowali 16-letniego Aymana za to, że nie chciał zasłonić krzyża. Kobiety chrześcijanki są zmuszane do noszenia nakryć głowy typowych dla muzułmanek, w przeciwnym wypadku doświadczają poniżających upokorzeń. Podczas Wiosny Arabskiej w chrześcijańskich kościołach podkładane są bomby, (zamachy na koptyjskie kościóły w Aleksandrii, w wiosce Meet Bashar, w Kairze, Asuanwi, na pustyni w Wadi an-Natrun), w wyniku ich wybuchów ginie wielu niewinnych ludzi.

Dlaczego Egipt?

Oto powody dla których w tym roku zwracamy naszą uwagę na Egipt:

 • Od 2011 roku mnożą się ataki i zamachy na świątynie chrześcijańskie oraz osiedla i wsie zamieszkiwane przez chrześcijan.
 • Chrześcijanie w Egipcie stają wobec konieczności exodusu, gdyż odmawia się im na równi z innymi mieszkańcami karaju praw obywatelskich.
 • Zagrożone jest także szkolnictwo prowadzone przez Kościół Katolicki
 • Zgodnie z egipskim prawem islam jest religią państwową.
 • Konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom wolność wyznania, ale wpraktyce jest ona dramatycznie ograniczona.
 • W dowodzie osobistym umieszczana jest informacja o wyznaniu. Uznawane są tylko trzy religie: islam, chrześcijaństwo i judaizm.
 • Wyznawcy innych religii nie otrzymują dowodów osobistych, a w związku ztym nie posiadają żadnych praw. Również muzułmanie, którzy przeszli nachrześcijaństwo nie otrzymują dokumentów.
 • Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej w 2010 r., w sprawozdaniu rocznym wskazała Egipt na drugiej pozycji w rankingu krajów, w których naruszana jest wolność religijną.
 • Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) wraporcie z 2011 roku umieściła Egipt wśród 14 krajów gdzie jest najczęściej inajbrutalniej łamane są wolność religijna i prawa człowieka.

bp. KyrillosPlan wizyty bp Kyrillosa Kamala Williama Samaana

9 Listopada (Piątek), miejsce: Warszawa

Przylot godz. 7:20;

Zakwaterowanie w domu zakonnym oo. Werbistów przy ul. Ostrobramskiej;

Godz. 11:00, miejsce: KEP - Konferencja Prasowa i czas na wywiady;

10 Listopada (Sobota), miejsce: Częstochowa

Godz. 21:00, miejsce: Bazylika NMP na Jasnej Górze - Apel Jasnogórski;

11 Listopada (Niedziela), miejsce: Łagiewniki

Godz. 7:00, miejsce: Kaplica przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - Msza św. z homilią;

13 Listopada (Wtorek), miejsce: Gdańsk

Godz. 19:00, miejsce: Parafia Najświętszego Serca Jezusowego - ul. Ks. Józefa Zator Przytockiego 3 - Msza św. z homilią, spotkanie z wiernymi;

14 Listopada (Środa), miejsce: Toruń

Godz. 18:00, miejsce: TV TRWAM - program „Rozmowy niedokończone";

15 Listopada (Czwartek), miejsce: Toruń/Włocławek

Godz. 07:00, miejsce: Toruń - Msza św. z homilią transmitowana w Radiu Maryja

Godz. 18:00, miejsce: Włocławek - Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika - Msza św. z homilią

16 Listopada (Piątek), miejsce: Poznań

Godz. 19:00, miejsce: Katedra, NOC ŚWIADKÓW

17 Listopada (Sobota), miejsce: Poznań

Godz. 7:00, miejsce: Msza św. z homilią w Arcybiskupi, Seminarium Duchownym w Poznaniu ul. Wieżowa 2/4

Godz. 9:30, miejsce: Pałac Arcybiskupi - czas dla mediów;

18 Listopada (Niedziela), miejsce: Warszawa

Godz. 9:00, miejsce: Kościół p.w. św. Krzyża - Msza św. z homilią - Transmisja w Pierwszym Programie Polskiego Radia

Wylot do Egiptu o godz. 22:00

SPRAWOZDANIE ZE ZBIÓRKI PUBLICZNEJ PRZEPROWADZONEJ PRZEZ ORGANIZACJĘ POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie z siedzibą przy ul. Wiertniczej 142; 02-952 Warszawa przeprowadziło akcję „POKÓJ DLA EGIPTU"z przeznaczeniem zebranych środków na wsparcie działań związanych z poprawą sytuacji życiowej chrześcijan prześladowanych na tle religijnym w Egipcie.

Sekcja Polska Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziła zbiórkę dokonywaną poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych typu SMS, zgodnie z decyzją nr 17/2012 z dnia 18 września 2012 r., wydaną przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

SMS`y były wysyłane na numer 72405 za pośrednictwem operatorów telefonii komórkowych, hasło „RATUJE", koszt przesłania jednej wiadomości wynosił 2 zł plus VAT, z tego organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie na cele zbiórki publicznej otrzymała kwotę 2 zł. Dochód z SMS`ów wyniósł 98 280,00 zł. Koszty przeprowadzenia akcji wyniosły 30 882,00 zł, w skład których weszły: koszty opłaty skarbowej w wysokości 82 zł oraz przygotowania materiałów reklamowych w wysokości 30 800,00 zł.

O akcji informowaliśmy na naszej stronie www.pkwp.org oraz na specjalnej stronie www.pokojdlaegiptu.pl. Również w wielu mediach: TVP, Polskie Radio, Radio Wnet, Radio Plus i w tygodnikach katolickich „Gość Niedzielny", „Niedziela".

Informacja o wynikach zbiórki została zamieszczona w Internecie, na stronie www.pokojdlaegiptu.pl oraz www.pkwp.org

OPIS DOTYCHCZASOWEJ POMOCY

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadziło kampanię „Pokój dla Egiptu" w ramach obchodów IV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który był obchodzonym 11 listopada w 2012 roku. Akcja trwała od 1 listopada do 31 grudnia 2012 r.

Przy tej okazji zgromadziliśmy środki, które pozwoliły nam pokryć koszty projektów pomocowych, mających na celu poprawę sytuacji życiowej najbardziej potrzebujących prześladowanych na tle religijnym chrześcijan w Egipcie. Również udało nam się uświadamiać Polaków, w jak trudnej sytuacji znajdują się chrześcijanie w Egipcie. Dlatego w ramach tej kampanii przekazaliśmy zebrane pieniądze na realizację projektów:

 • Pomoc sudańskim uchodźcom w Egipcie / 2012-2013 - 10 000 euro - sfinansowanie edukacji, żywności, lekarstw i leczenia szpitalnego dla przybyłych uchodźców z Sudanu, którzy nie mają pracy i pieniędzy na życie.
 • Wyposażenie medyczne dla Foyer Saint Etienne (Dom Św. Stefana) dla kapłanów starszych i chorych w Maadi, dzielnicy Kairu - 10 000 euro. Zakup nowego medycznego wyposażenia

ROZLICZENIE


Z akcji SMS`owej kwota netto za SMS`y wyniosła 98 280, 00 zł.

POMOC PRZEKAZANA W 2013 R. DO EGIPTU:

1) 20.03.2013 r. Kurs ING z dnia wynosił 4,3108 zł /1Euro
    20 000 Euro x 4,3108 zł = 86 216,00 zł

KOSZTY PONIESIONE PRZY ORGANIZACJI AKCJI:

1) Druk karteczek informacyjnych o kampanii SMS 30 800,00 zł

2) Opłata skarbowa 82,00 zł

SUMA KOSZTÓW PONIESIONYCH PRZY AKCJI: 30 882,00 zł

DownloadMateriały do pobrania

 • Plakat
 • Ulotka
 • Materiały liturgiczne

Materiały dla katechetów

 • Konspekt dla klas I-III szkół podstawowych
 • Konspekt dla klas IV-VI szkół podstawowych
 • Konspekt dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW