Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

O Akcji

III Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w bieżącym roku obchodzony był w niedzielę 13 listopada. Tematem wiodącym w tym roku jest Republika Sudanu i Republika Sudanu Południowego. Sytuacja chrześcijan w Sudanie jest trudna. Wynika to z prześladowań i dyskryminacji wyznawców Chrystusa w Republice Sudanu oraz z olbrzymiego bezrobocia i analfabetyzmu w Sudanie Południowym. Mimo rozdziału na dwa oddzielne państwa trudno mówić o czasie pokoju. Na ten Dzień Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało i rozprowadziło do wszystkich 11 000 parafii w Polsce materiały informujące i duszpasterskie o sytuacji chrześcijan w Sudanie.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od wielu lat wspiera Sudan, na który w latach 2005-2010 przekazało ponad 30 mln zł. W tym roku pomagamy Sudanowi, poprzez akcję „Pomoc dla Sudanu”. 9 lipca 2011 r. od Sudanu odłączył się Sudan Południowy, który jest najmłodszym i najbiedniejszym krajem świata. Sudańczykom doskwierają: brak wody, głód oraz skrajna bieda - 11 mln Sudańczyków cierpi głód i nie ma dostępu do wody. Inicjatywa „Pomoc dla Sudanu” została podjęta przez Stowarzyszenie w celu uświadomienia Polakom, jak trudna jest sytuacja w Sudanie, jak i Sudanie Południowym, ale i w celu realnej pomocy. W ramach tej kampanii przekazaliśmy już pomoc w wysokości 20 000 zł dla obozu dla uchodźców w Chartumie, prowadzonego przez Siostry Salezjanki, który jest schronieniem i niesie pomoc dla kilkudziesięciu tysięcy wypędzonych. Dzięki naszej pomocy Siostry będą mogły także wyżywić i wykształcić dzieci z tego obozu. W miarę zdobytych środków chcemy również wyposażyć pracownię komputerową w szkole dla dziewcząt i kobiet w Chartumie oraz kontynuować pomoc dla chrześcijan w Południowym Sudanie.

Jak co roku z okazji obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym zaprosiliśmy biskupa Macrama Max Gassisa, jest on biskupem diecezji El Obeid w centralnym Sudanie. Sekcja Polska zainicjowała po raz pierwszy projekt akcji SMS-owej na rzecz prześladowanych chrześcijan, z której dochód został przeznaczony dla cierpiącego, ale mającego nadzieję na odradzenie z ruin i zgliszcz Sudanu.

Sytuacja w Republice Sudanu i Republice Sudanu PŁD.

W styczniu 2011 roku południowy Sudan oddzielił się od północnej części kraju i oficjalnie uzyskał niepodległość. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od wielu lat wspierało chrześcijan w Sudanie (w latach 2005-2010 przekazało ponad 30 mln zł), w kraju opanowanym przez trwającą ponad dwa dziesięciolecia krwawą wojnę domową między siłami islamskimi reprezentującymi rząd centralny z północy a powstańcami ze zdominowanego przez chrześcijaństwo i animizm południa. W trakcie tej brutalnej wojny ponad 2,5 miliona ludzi straciło życie. Pomimo, iż obydwie walczące ze sobą strony podpisały w 2005 roku traktat pokojowy przyznający południowi niezależność od centralnego rządu w Chartumie oraz zapewniający mu połowę dochodów z handlu ropą naftową, starcia zbrojne trwały nadal.

Sudański prezydent Omar Hassan al-Bashir od czasu puczu wojskowego

w 1989 roku w bezwzględny sposób sprawuje władzę. Międzynarodowy Trybunał w Hadze wydał na niego nakaz aresztowania za ludobójstwo i popełnienie zbrodni wojennych.

Uprawnieni do uczestniczenia w wyborach mieszkańcy południowego Sudanu w historycznym plebiscycie w styczniu 2011 roku przegłosowali niepodległość swojej części kraju. Wynikiem 99% głosów Salva Kiir został zatwierdzony prezydentem nowo powstałego państwa.

Przed organizacjami pomocy humanitarnej i mieszkańcami kraju stoi wiele zadań. Zbyt wiele uległo zniszczeniu w trakcie działań wojennych. Sytuacja w Sudanie nadal jest katastrofalna. Po traktacie pokojowym z 2005 roku oraz w przededniu referendum niepodległościowym w 2011 roku ponad dwa miliony ludzi uciekając przed gwałtownymi walkami powróciło na południe kraju. W początkowym okresie owe fale uchodźców postawiły wszystkich, pragnących nieść pomoc, przed ogromnym wyzwaniem, ponieważ jeszcze więcej ludzi nie miało dostępu do wody pitnej i opieki medycznej. Według twierdzenia organizacji „Lekarze bez granic”, 75% ludności nie ma dostępu ani do wody pitnej ani do pomocy medycznej. Wskaźnik śmiertelności kobiet rodzących, w Południowym Sudanie należy do najwyższych na świecie, a stopa umieralności okołoporodowej w Południowym Sudanie jest jedną z najwyższych na świecie, jedno dziecko z siedmiu umiera przed osiągnięciem wieku sześciu lat. Systemy zdrowotny i edukacyjny pomimo miliardowych dochodów z handlu ropą naftową leżą w ruinach.

Istniejące w Sudanie struktury Kościoła katolickiego pomagają gdzie tylko mogą. Biskup Diecezji Tombura-Yambio, Eduardo Hiiboro Kussala pisze do nas: „My, ludy Południowego Sudanu z nadzieją modlimy się o lepszą przyszłość, gdzie długie cierpienia, bieda i upokorzenia zostaną przezwyciężone. Jednocześnie staje się oczywiste, że nie ma czasu na uroczystości, gdy bezpośredni sąsiedzi w Sudanie nadal cierpią. Konflikt w Darfurze, Kordofanie i Błękitnym Nilu, a nawet konflikty wewnętrzne wśród grup etnicznych w Południowym Sudanie, wymagają więcej pracy na rzecz pokoju w naszym kraju. Prawa obywatelskie mniejszości religijnych i etnicznych w Sudanie nie są gwarantowane i wciąż są zagrożone aktami przemocy. Poziom ubóstwa jest nadal tak wysoki, że ludzie, wśród nich tysiące powracających, nie mają perspektyw dochodu i stałej pracy. (...) W naszej diecezji Tombura-Yambio chrześcijanie są zmuszeni do poszukiwania pomocy u naszych partnerów, którzy starają się pomóc i wspólnie rozwiązać te problemy, by szukać strategii, w jakim stopniu Kościół i organizacje międzynarodowe mogą dotrzeć do społeczeństwa jako całości i przyczynić się jak najlepiej do sprawiedliwego i obiecującego rozwoju”.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi nadal będzie wspierać chrześcijan zarówno w Sudanie, jak i w Sudanie Południowym.

Życiorys Bp. Macram Max Gassis

Bp. Macram Max Gassis urodził się w 1938 roku w Chartumie w Sudanie. W latach 1955-1964 studiował teologię katolicką w Anglii i we Włoszech. W 1964 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Weronie we Włoszech. Po święceniach wrócił do Sudanu i tam, pełniąc różne funkcje, pracował jako ksiądz. W latach 1973 – 1983 był sekretarzem generalnym Katolickiej Konferencji Episkopatu Sudanu. W 1988 roku został wyświęcony na biskupa El Ebeid, diecezji w środkowym Sudanie, która jest teraz częścią Sudanu. Będąc osobą, która w Episkopacie jako jedyna znała arabski, biskup Gassis pełnił funkcję łącznika między rządem sudańskim i Episkopatem.

Rząd Sudanu wniósł akt oskarżenia przeciw biskupowi Gassisowi, po tym jak opowiadał on Kongresowi Stanów Zjednoczonych o potwornych wykroczeniach, do których posunął się rząd wobec swoich ludzi. W 1990 roku powiedziano mu aby, ze względów bezpieczeństwa, nie wracał do swojego kraju. Biskup Gassis często podróżuje po Europie i Ameryce Północnej, aby zwiększać świadomość społeczeństwa o sytuacji praw człowieka w jego diecezji i w całym Sudanie. Jest to jeden z powodów, dla których Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprosiło biskupa Gassisa do Polski, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji w Sudanie. Biskup Gassis podróżuje po Europie aby poinformować ludzi co dzieje się z jego ludźmi w górach Nubijskich, a także o tym co oznacza niepodległość dla Południowego Sudanu i ludzi tam żyjących.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW