Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Liban (cz. 4) – św. Józef, inspirujący patron

Rozmowa z o. dr. Markiem Cieślikiem SJ – wykładowcą i dziekanem Wydziału Nauk Religijnych Uniwersytetu Świętego Józefa w Bejrucie, dyrektorem Instytutu Nauk Muzułmańsko-Chrześcijańskich na tymże Wydziale oraz rektorem szkół jezuickich w Dolinie Bekaa.

LibanZdj. ACN International / Śmierć św. Józefa – obraz z kościoła św. Józefa (jezuici) w Bejrucie.

Kościół św. Józefa w dzielnicy Achrafieh, której patronuje św. Józef, został zbudowany w 1875 r. i jest częścią Uniwersytetu Św. Józefa. Zniszczenia w świątyni spowodowane wybuchem 4 sierpnia ub.r. były ogromne: musiały być wymienione prawie wszystkie okna i drzwi; również dach został mocno uszkodzony i wymagał poważniejszych napraw. Zawaliła się też większość sufitów podwieszanych. Pomimo siły wybuchu, konstrukcja budynku wydaje się być stabilna, choć pojawiło się kilka pęknięć i ubytków tynku. Uszkodzone zostały obwody elektryczne i system klimatyzacji, które wymagały naprawy. PKWP wsparło finansowo remont kwotą 400 tys. dolarów.

Trwa Rok Świętego Józefa. Jak ten patron jest w tym miejscu czczony? Czy jest ważny dla mieszkańców, dla studentów?

Duchowość św. Józefa związana jest z pracą, o której się może dużo nie mówi, a która jest czymś, co pozwala przeżyć, iść do przodu, tak jak to miało miejsce w przypadku Świętej Rodziny. Jest patronem, który przewiduje, który mimo swych lęków, czasami braku jasności, jednak jest otwarty na wolę Boga. Jest otwarty w sposób pokorny i odważny. Myślę, że nie wszyscy studenci sobie z tego zdają sprawę, ale dla tych osób, które pracują na Uniwersytecie Świętego Józefa, postać świętego jest właśnie takim wezwaniem, zaproszeniem ku temu, by wykonać to, do czego jesteśmy wezwani, tam gdzie jesteśmy, biorąc pod uwagę naszą historię, naszą teraźniejszość, jak i również przyszłość. Kościół św. Józefa, jest kościołem, który zajmuje się nie tylko posługą pastoralną (mszami, spowiedzią), ale również kulturalną i społeczną. Wokół kościoła jest bardzo wiele różnych przedsięwzięć. Wspominałem już wcześniej, że każdego tygodnia m.in. osoby, które są związane z naszymi szkołami w Dolinie Bekaa, korzystają z pomocy materialnej, która jest tu udzielana. Jeśli się nie mylę, jest to ok. 250 rodzin, które zależą od pomocy tego kościoła w sposób bardzo regularny, otrzymując każdego tygodnia. Przy tym kościele są również pomieszczenia, w których lekarze przyjmują osoby, które nie są w stanie iść gdzie indziej, by uzyskać pomoc medyczną, która w Libanie zwykle jest odpłatna. Tu uzyskują ją za darmo. W kościele św. Józefa organizuje się również koncerty. Jest to chyba jedyny kościół, w którym regularnie koncertuje filharmonia libańska. Część budynków kościelnych jest bezpośrednio związana z Uniwersytetem Świętego Józefa. Jest to część dla osób, które są już w podeszłym wieku, na emeryturze, a którzy są zainteresowani pogłębianiem swojej kultury i wiary. Każdego roku mieliśmy ok. tysiąca osób uczestniczących w różnego rodzaju sesjach czy seminariach. Św. Józef gdzieś tam jest i stara się pomagać ludziom. Myślę że postać św. Józefa jest znana w Libanie tak jak może gdzie indziej. Jest on postacią bardzo ważną, ponieważ m.in. jednym z problemów Libanu jest, nie chciałbym tutaj przesadzać, ale myślę że jest uleganie wpływom zewnętrznym, temu co może być powierzchowne. Św. Józef pomaga nam więc spojrzeć na rzeczywistość w sposób pogłębiony, bardziej pokorny i prosty. Myślę że inspiruje on bardzo wielu ludzi związanych z kościołem i Uniwersytetem św. Józefa.

Była to czwarta część rozmowy z o. dr. Markiem Cieślikiem SJ – wykładowcą i dziekanem Wydziału Nauk Religijnych Uniwersytetu Świętego Józefa w Bejrucie, dyrektorem Instytutu Nauk Muzułmańsko-Chrześcijańskich na tymże Wydziale oraz rektorem szkół jezuickich w Dolinie Bekaa. Jej ostatni fragment usłyszymy w kolejnym felietonie już za tydzień, w którym poruszymy tematykę praktycznego ekumenizmu.

Cykl rozmów z naszym gościem podejmujemy w przededniu XIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, jakie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Konferencją Episkopatu Polski organizuje co roku w druga niedzielę listopada. 14 listopada 2021 r. nasze wsparcie kierować będziemy właśnie do Libanu. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://pkwp.org/kampanie/dzien_solidarnosci_z_kosciolem_przesladowanym

Kinga Waliszewska

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW