Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Lamborghini papieża Franciszka dla Iraku

Dzięki darowiźnie od Ojca Świętego PKWP pomogło prześladowanym chrześcijanom z Równiny Niniwy.

Lamborghini papieża Franciszka dla IrakuZdj. ACN International / Po złożeniu autografu na masce, papież Franciszek postanowił wystawić Lamborghini Huracán na aukcję charytatywną, Rzym 2017 r.

Papież Franciszek jest oczekiwany w Iraku z niecierpliwością. Przypomnijmy, wizyta apostolska odbędzie się w dniach 5-8 marca br. Iraccy chrześcijanie, którzy przeżyli tu ciężkie prześladowania, szukają u Ojca Świętego wsparcia i duchowego przewodnictwa. Warto jednak pamiętać, że wielu z nich pomoc od papieża otrzymało już kilka lat temu - pomoc nieco nietypową.

W listopadzie 2017 r. papież Franciszek otrzymał w prezencie od słynnego włoskiego producenta samochodów Lamborghini spersonalizowaną wersję sportowego samochodu Huracán z najwyższej półki. Po złożeniu autografu na masce, Ojciec Święty postanowił wystawić samochód na aukcję, a dochód z licytacji przeznaczyć na cele charytatywne. Wśród wskazanych przez papieża organizacji znalazło się międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), któremu przekazał on 200 tys. euro. Kwota ta została niezwłocznie przeznaczona na wsparcie chrześcijańskich wspólnot z Równiny Niniwy w Iraku, które rozważały możliwość powrotu do swoich miast i wiosek po tym, jak zostały zmuszone do ucieczki przez brutalną inwazję rebeliantów tzw. Państwa Islamskiego.

Darowizna Ojca Świętego umożliwiła realizację dwóch ważnych projektów.

Pierwszym z nich była odbudowa wielofunkcyjnego centrum poświęconego Dziewicy Maryi w Bashiqa, należącego do syryjskiej wspólnoty katolickiej, które zostało doszczętnie zniszczone przez dżihadystów z ISIS. Z 200 tys. euro przekazanych przez papieża, PKWP przeznaczyła na ten projekt 166 tys. euro. Dodatkowo przeznaczyliśmy na ten cel 124 tys. euro przekazane przez prywatnych darczyńców PKWP z całego świata, co dało łącznie sumę 290 tys. euro.

Lamborghini papieża Franciszka dla IrakuZdj. ACN International / Przedszkole i żłobek Matki Bożej w Bashiqa częściowo zniszczony przez islamskich ekstremistów.

Drugim projektem była odbudowa syryjskokatolickiego przedszkola i żłobka, również w Bashiqa i również poświęconego Dziewicy Maryi, które zostały częściowo zniszczone przez islamskich ekstremistów. Na ten cel przekazaliśmy pozostałe 34 tys. euro z pieniędzy przekazanych przez papieża. Budynek przeznaczony dla około 70 dzieci jest już ukończony, lecz z powodu pandemii koronawirusa zajęcia jeszcze się w nim nie rozpoczęły.

„Jesteśmy szczęśliwi, że zakończyliśmy prace nad przedszkolem Matki Bożej, które będzie dla nas pomocą i jednocześnie zachęci nasze dzieci do powrotu do Bashiqa i wznowienia nauki” – komentują syryjskokatolicki biskup Yohanna Boutros Mouche z Mosulu i ksiądz Rezqallah Alsimanni, proboszcz kościoła Matki Bożej.

Lamborghini papieża Franciszka dla IrakuZdj. ACN International / Wielofunkcyjne centrum Dziewicy Maryi w Bashiqa, należące do syryjskiej wspólnoty katolickiej, doszczętnie zniszczone przez dżihadystów z ISIS.

Według najnowszych danych PKWP z 12 stycznia 2021 r., do swoich miast i wiosek, w dużej mierze dzięki wielkiej solidarności międzynarodowej wspólnoty katolickiej, powróciło prawie 46% rodzin, które pierwotnie mieszkały na Równinie Niniwy i które zostały wypędzone przez islamistów. Dzięki pomocy różnych organizacji charytatywnych odbudowanych zostało prawie 57% domów, które zostały zniszczone przez ISIS.

Przeznaczając pieniądze ofiarowane przez Ojca Świętego na powyższe dwa projekty, PKWP chciało okazać swoje wsparcie dla chrześcijan prześladowanych przez ISIS. Jako papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) cieszymy się ogromnie, że w przededniu historycznej wizyty apostolskiej papieża Franciszka do Iraku, oba projekty zostały ukończone.

Więcej o pomocy PKWP w latach 2011-2020 można przeczytać w naszym najnowszym felietonie „Irak – powrót do korzeni”: https://pkwp.org/t/felietony/irak_powrot_do_korzeni

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW