Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wzrost prześladowań chrześcijan w Indiach

Lokalne organizacje praw człowieka ostrzegają przed wzrostem nietolerancji i atakami na wolność religijną w obliczu zbliżających się wyborów w najbardziej zaludnionym kraju świata.

Zdj. ACN International / Chrześcijanie w Indiach

Międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wyraża głębokie zaniepokojenie doniesieniami z Indii, wskazującymi na wzrost prześladowań wyznawców Chrystusa. Według United Christian Forum for Human Rights (UCF), indyjskiej organizacji ekumenicznej, która śledzi przypadki prześladowań chrześcijan wszystkich wyznań ze strony podmiotów prywatnych lub publicznych, tylko w ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca 2024 r. zgłoszono co najmniej 161 takich sytuacji.

W dokumencie UCF przesłanym do PKWP zauważono, że kraj znajduje się w przededniu wyborów (które potrwają od 19 kwietnia do 1 czerwca) i napięcia społeczne już teraz są wysokie, dlatego zaapelowano do władz krajowych o zapewnienie równej ochrony i praw wszystkim obywatelom, niezależnie od ich wyznania. „Jako UCF zwracamy się do naszych przywódców o położenie kresu tej przemocy poprzez podjęcie zdecydowanych działań przeciwko sprawcom wszystkich takich przestępstw oraz mamy nadzieję i modlimy się o pokojowe i uczciwe wybory” – czytamy w oświadczeniu.

Autorzy tekstu zauważają, że w Indiach jest aż 19 stanów, w których „chrześcijanie stoją w obliczu zagrożenia życia za praktykowanie swojej wiary”. Na pierwszym miejscu pod względem liczby ataków na chrześcijan - z 47 zgłoszonymi incydentami - znajduje się Chhattisgarh, „stan powszechnie znany z ostracyzmu społecznego wobec chrześcijan”. Zdarzały się tu nawet przypadki, że mieszkańcy wsi odmawiali swoim chrześcijańskim sąsiadom prawa do grzebania zmarłych zgodnie z chrześcijańskimi obrzędami.

Wśród kwestii podnoszonych przez UCF jest alarmująca liczba aresztowań chrześcijan z powodu fałszywych oskarżeń o nielegalną konwersję – z tego powodu w ciągu pierwszych 75 dni roku pozbawiono wolności aż 122 osoby. Jednym ze stanów, w których doszło do większej liczby takich aresztowań, jest Uttar Pradesh.

Ponure perspektywy dla wolności religijnej

Indie są jednym z krajów budzących największe obawy w raporcie PKWP „Wolność Religijna na świecie” z 2023 r., w którym jako główne czynniki prześladowań wskazano „autorytarny rząd” i „nacjonalizm etniczno-religijny”.

Raport stwierdza, że „wspólnota chrześcijańska w Indiach nadal spotyka się z ukierunkowaną przemocą oraz przestępstwami z nienawiści” i dodaje, że „rozprzestrzenianie się filozofii Hindutva popieranej przez grupę Hindutva Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) jest w dużej mierze główną przyczyną rosnących prześladowań chrześcijan. Hindutva, prawicowa forma hinduskiego nacjonalizmu, jest nietolerancyjna wobec innych religii i kultur. Partia BJP, która przejęła władzę w 2014 roku, podpisuje się pod tym ideologicznym podejściem, a jej polityczny sukces ułatwił religijno-nacjonalistyczną retorykę i działania”.

Raport wyjaśnia dalej, że „Indie są przykładem ‘hybrydowego prześladowania’, gdzie zarówno pseudo-prawne środki, jak i krwawe ataki są popełniane przeciwko Hindusom wyznającym ‘niewłaściwą’ religię”, a konkluzja jest taka, że „perspektywy dla wolności religijnej nadal wydają się negatywne”.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wzywa swoich przyjaciół i dobroczyńców do modlitwy, aby okres wyborczy w Indiach przebiegał tak dobrze i bezpiecznie, jak to tylko możliwe, a zwłaszcza, aby w pełni szanowano i przestrzegano praw człowieka i praw obywatelskich mniejszości religijnych, w tym chrześcijan.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW