Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Zamilkły dzwony w Mosulu.

Dramat uciekających chrześcijan w Iraku, przerwana 1800-letnia tradycja, a wreszcie światło nadziei – o tym wiedzą już w Białymstoku.

„Po 1800 lat obecności chaldejczyków w Mosulu chrześcijaństwo przestało tam istnieć. Zamilkły dzwony katedry i kościołów. Ludzie opuszczali swoje domy tak jak stali, bez niczego” – taką przygnębiającą wiadomość otrzymał papież Franciszek 5 czerwca 2015 roku. Niewiarygodna liczba 95 000 chaldejczyków musiało ratować życie i uciekać na północ Iraku, do prowincji Erbil. Ścigających ich dżihadystów z Państwa Islamskiego zatrzymały kurdyjskie formacje zbrojne. Uchodźcy znaleźli schronienie w parafiach, magazynach i na placach kościelnych miasta Ankawa w Erbilu.

Zamilkły dzwony w Mosulu

PKWP pospieszyło z pomocą już w pierwszych tygodniach kryzysu i dostarczyło artykuły pierwszej potrzeby – żywność, leki i środki higieniczne. Z czasem udało się przenieść uchodźców z prowizorycznych namiotów do kontenerów mieszkalnych, których 250 szt. zakupiono dzięki zbiórce przeprowadzonej w Kościele w Polsce. Z tymi ludźmi w lutym 2015 roku spotkał się abp Stanisław Gądecki i ich świadectwo pozostawiło w nim, jak kilkakrotnie publicznie wspominał, niezatarte wrażenie.

Kiedy zjednoczone siły zbrojne Iraku ostatecznie pokonały w 2017 roku bojówkarzy Państwa Islamskiego, wielu chaldejczyków z Równiny Niniwy zdecydowało się na powrót do domów. I znów PKWP było razem z nimi. Finansowaliśmy odbudowę budynków mieszkalnych i kościołów w takich starożytnych miastach jak: Mosul, Karakosz, Teleskuf, Batnaya. Program objął 37 miejscowości i ponad 14 tys. obiektów.

Obecnie, kluczem do utrzymania obecności chrześcijan na tym obszarze jest zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego dostępu do przedszkoli i szkół na poziomie podstawowym i średnim. W tym najpilniejszym zadaniu mieszkańcom Niniwy znów towarzyszy PKWP.

O wyzwaniach, jakie stoją przed chrześcijanami w północnym Iraku, o ich dramatycznej współczesnej historii, oraz o programach dotyczących ich wsparcia, można było posłuchać podczas prelekcji „Zamilkły dzwony w Mosulu” wygłoszonych przez przedstawiciela PKWP w parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie i w Domu Księży Jezuitów w Białymstoku w niedzielę 26 lutego.

Zamilkły dzwony w Mosulu

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW