Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Zabity kapłan w Republice Środkowej Afryki

Republika Środkowoafrykańska29 czerwca został zamordowany ks. Firmin Gbagoua, wikariusz generalny diecezji Bambari w Republice Środkowoafrykańskiej.

- Ojciec Firmin Gbagoua został zabity w piątek, 29 czerwca w Bambari, w centrum RŚA. Wikariusz generalny diecezji Bambari został postrzelony z bliskiej odległości w brzuch około godziny 19:00 – informuje Vatican News.

To już trzeci kapłan zabity w tym kraju od początku roku. W marcu został zamordowany ojciec Joseph Désiré Angbabata, a 1 maja wraz z 15 parafianami w Bangui został zabity ojciec Albert Toungoumalé-Baby.

W komunikacie opublikowanym 30 czerwca i wysłanym do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), Konferencja Biskupów Środkowej Afryki wyraża głęboki smutek w związku z zamachem na księdza Firmina. Biskupi zdecydowanie potępiają kolejne morderstwa księży w ostatnim czasie: „…wzywamy rząd i Minuscę (organizacja pełniąca misję stabilizacyjną w RŚA) do skoordynowanych działań na rzecz aresztowania i postawienia przed sądem sprawców tego morderstwa”. Ponadto biskupi pytają: komu służy przemoc wyrządzana Kościołowi katolickiemu w Afryce Środkowej?

W ostatnich miesiącach napięcie w Republice Środkowoafrykańskiej stale rośnie. Kościół wielokrotnie wzywał do uspokojenia sytuacji, potępiając przy tym ingerencję obcych państw. Z tego powodu biskupi ponownie wzywają całą wspólnotę chrześcijańską, aby „zachowała spokój i podjęła modlitwę, by nie wpaść w pułapkę tych, którzy chcą pokazać, że naród afrykański jest podzielony i nie ma nadziei na zgodę między chrześcijanami a muzułmanami”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW