Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wyjątkowe rekolekcje z PKWP

W Ziemi Świętej polscy pielgrzymi rozpoczęli wyjątkowe rekolekcje, w których towarzyszy im ks. prof. Waldemar Cisło. „Boga najlepiej wyczuwa się sercem” – mówił w trakcie rejsu po Jeziorze Galilejskim. Tłumaczył wiernym, że po powrocie do domów inaczej będą przeżywać wydarzenia, jakie opisują Ewangelie.


Piotr był po nieprzespanej nocy. Spędził ją na łodzi, ale z godziny na godzinę tracił nadzieję, że cokolwiek uda się złowić. Kiedy płukał sieci, obok stanął Mężczyzna. Poprosił Piotra, by odbił od brzegu. Przez kolejne minuty nauczał tłumy. Wreszcie zwrócił się ponownie do rybaka. „Wypłyń na głębie” – powiedział. Piotr posłuchał. Tych kilka słów Jezusa wystarczyło. Po chwili łódź uginała się już od ogromnej ilości ryb.

Polskim pielgrzymom, którzy nad Jeziorem Galilejskim rozpoczęli kilkudniowe rekolekcje w Ziemi Świętej, historia znana z Ewangelii stała się bliższa. W trakcie rejsu usłyszeli oni wiatr, wyjrzeli za burtę, poczuli jak fale kołyszą okrętem. Ich spojrzenie na tę historię nie będzie już takie samo; nie będzie, także dlatego, że w czasie rejsu towarzyszył im Chrystus, a w trakcie Eucharystii homilię wygłosił ks. prof. Waldemar Cisło.

„Inaczej będziemy po tej pielgrzymce słuchać Ewangelii; inaczej będziemy widzieć, przeżywać, ale pamiętajmy o jednym. Bóg dał nam coś, czego nie możemy oddać. Dał nam wiarę, że On jest jedynym Zbawcą” – podkreślił dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które jest organizatorem rekolekcji w Ziemi Świętej.

Ks. prof. Cisło towarzyszy grupie 80 pielgrzymów. Zwracając się do nich, pokazywał, z jaką codziennością mierzą się dziś chrześcijanie mieszkający w tym regionie. Zwracał uwagę, że Europa zachłysnęła się próbą budowania świata bez Boga, bo obrazem tego świata najpierw byli Hitler i Stalin, a dziś jest nim to, co dzieje się na zaatakowanej Ukrainie.

„Bucza, niewinni cywile i dzieci, wszyscy mordowani po domach i w piwnicach przez po zęby uzbrojonych Rosjan. To jest świat bez Boga” – zauważył. Przestrzegał przed pouczaniem Afryki i Bliskiego Wschodu. „Jaki my chcemy pokazać im świat?” – pytał. Przyznał, że sam spotykał się z zapewnieniami, że w Europie nie będzie już wojny, a międzynarodowe dokumenty i konwencje gwarantują pokój. „Na którą konwencję ma powołać się kobieta w zaawansowanej ciąży wynoszona z ostrzeliwanego szpitala?” – kontynuował.

Wykładowca UKSW za fałszywe uznał stanowisko, że bez Boga świat stanie się lepszy. „Czy Bóg, który do absurdu szanuje moją i twoją wolność naprawdę chce nam uczynić źle?” – mówił.

Ks. prof. Cisło przywoływał encyklikę „Fides et ratio” św. Jana Pawła II i zachęcał wiernych, by zastanowili się nad słowami Pascala. „Jako człowiek wierzący zawsze jesteś wygranym, bo wygrasz albo dobre, szanowane przez innych życie, albo coś niepomiernie ważniejszego: i dobrze przeżyte życie, i zbawienie wieczne” – podkreślił dyrektor sekcji polskiej PKWP. „Boga najlepiej wyczuwa się sercem” – dodał.

W programie kilkudniowych rekolekcji w Ziemi Świętej znalazły się m.in. Grota Narodzenia, Góra Tabor i Bazylika Grobu Pańskiego. Pielgrzymi odwiedzą Betlejem, Jerozolimę czy Nazaret.


Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW