Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wietnam: Biskup i siostry bezradni wobec działań władz. AsiaNews ocenzurowana

Władze miejskie chcą zburzyć klasztor Sióstr Świętego Pawła i unicestwić wszystkie charytatywne dzieła prowadzone przez nie.

Wielka liczba obiektów kościelnych, które powinny być zwrócone prawowitym właścicielom, jest zagrabiona i przekształcona w prywatną własność członków partii, zasilając spekulacje na rynku nieruchomości. Wietnam i Chiny jednomyślnie blokują internetową stronę AsiaNews.

Siostry Św. Pawła w Hanoi są zrozpaczone i pozbawione nadziei, oczekując na ostateczną decyzję władz Hanoi, które mogą w każdej chwili zburzyć ich klasztor. Tę frustrację podziela też diecezja Hanoi, która nie przestaje upominać się o sprawiedliwość dla sióstr. W tym samym czasie, internetowa witryna Asia News - która doniosła o tym najnowszym akcie przemocy wobec Kościoła - została w Wietnamie zablokowana.

Klasztor Sióstr św. Pawła znajdujący się w śródmieściu Hanoi, został skonfiskowany prawie w całości przez komunistyczne władze w 1954 r. Z czasem niewielka część została zwrócona siostrom, co pozwoliło im otworzyć aptekę dla ubogich, ochronkę dla sierot wojennych oraz schronisko dla młodych dziewcząt znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie władze chcą wyburzyć wszystkie budynki z zamiarem wzniesienia czteropiętrowego szpitala - taka przynajmniej jest oficjalna wersja usprawiedliwiająca kroki podjęte przez władze.

Jednak do dnia dzisiejszego wiele z kościelnych nieruchomości, które - według wietnamskiego prawodawstwa - powinny być zwrócone prawowitym właścicielom, zostały przejęte i przekazane jako prywatna własność członkom partii, stając się dla nich zyskownym źródłem dochodów związanych z budownictwem mieszkaniowym. Każdego roku siostry zwracały się do rządu z prośbą o zwrot mienia, ale nigdy nie otrzymały odpowiedzi.

„Nikt - mówi jedna z sióstr - nie jest w stanie oddać nam sprawiedliwości, gdyż wszyscy obawiają się odwetu i zemsty. Biskup pomocniczy archidiecezji Hanoi - ks. bp Lawrence Chu Van Minh - wielokrotnie upominał się o prawo sióstr do odzyskania własności, ale bezskutecznie. 17.05.2011 r. na stronach agencji AsiaNews ukazała się informacja o najnowszym akcie przemocy.

Prawdopodobnie z tego powodu internetowa witryna AsiaNews została zablokowana w całym kraju i Wietnamczycy nie mają dostępu do tej wiadomości. Do tej pory jedynym krajem, który usiłował blokować dostęp do AsiaNews były Chiny. Ta cenzura jest często nieskuteczna, gdyż dzięki serwerom proxy istnieje możliwość przełamania się przez rządowe filtry internetu i dotarcia do informacji. (AsiaNews/PKWP/tł. Etek)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW