Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Uzbekistan: Kara dla tych, którzy pożyczają Biblie dla dzieci

Milicja uzbecka i siły porządkowe aresztują i karzą wszystkich, którzy pożyczają Biblie dla dzieci, padają też fałszywe zarzuty, że babtyści płacą za przejście na chrześcijaństwo. Na posterunkach, w aresztach i w celach zatrzymani są torturowani.

Pobicia i niewspółmierne do czynu wyroki spadły w ostatnim czasie na wspólnotę babtystów za rozdawanie Biblii i rzekome finansowe nakłanianie dzieci do zmiany religii z islamu na chrześcijaństwo. Przekonała się o tym pani Galina Szemietowa z Taszkientu, która ofiarowała swoją Biblię dla dzieci znajomemu. Latem 2010 r. pani Szemietova oddała swoją Biblię koledze w miejscu publicznym, co stało się podstawą do oskarżenia jej o prozelityzm. 1 kwietnia br. kobieta ta została przyjęta do szpitala, ponieważ, jak zeznała, miała wypadek w pracy. Świadkowie organizacji działającej na rzecz praw człowieka Forum 18 powiedzieli jednak, że urzędnicy policji religijnej pobili ją w jej własnym samochodzie. Policja lokalna odrzuciła oskarżenia stwierdzając, że chrześcijanie są misjonarzami i sami się narażają gwałcąc państwowe prawo swoja działalnością prozelityczną.

Forum 18 zgłosiło sprawę Komitetowi ONZ domagając się śledztwa w sprawie tortur i przemocy stosowanej nagminnie w tym kraju. Oprócz obrażeń fizycznych oraz procesu, pani Szemenowa została skazana na karę grzywny w wysokości 2.486.750 somów (około 4.060 PLN), ponadto musi się stawiać średnio 50 razy miesięcznie w sądzie tłumacząc się ze swojego czynu. To nie jedyny taki przypadek. 15 sierpnia 2010 r. w centralnym regionie Navoi, pan Zarafszan ze wspólnoty babtystów, postanowił zainwestować 400.000 somów (około 640 PLN) na budowę domu dziecka „Nadzieja". Pomimo spełnienia wszystkich formalności, 12 marca pastor został zatrzymany przez policję i oskarżony przez lokalnego prokuratora Khudayberdy Norkobilova o złamanie administracyjnych procedur, sprawa w toku. O sytuacji chrześcijan i kondycji przestrzegania praw człowieka PKWP informowało m.in.. w audycji „KOLOSEUM" (AsiaNews/PKWP/TMK)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW