Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Umożliwiamy edukację na najwyższym poziomie

„Dzięki temu stypendium mogę zostać i pomóc budować przyszłość Iraku”

IrakZdj. ACN International / Basma Adwar z Iraku, stypendystka CUE w Erbilu.

– Obecnie jestem na trzecim roku studiów na kierunku stosunki międzynarodowe. Bez stypendium nie byłabym w stanie studiować na CUE – mówi 25-letnia Irakijka, Basma Adwar. CUE to prestiżowy Katolicki Uniwersytet w Erbilu, stolicy autonomicznego regionu Kurdystanu. „Stypendia Papieża Franciszka” funduje, dzięki swoim ofiarodawcom, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Program miał rozpocząć się we wrześniu 2021 r., ale z powodu pandemii został przesunięty o kilka miesięcy. W pierwszym roku stypendia przyznano 128 studentom, a niektórym z nich zapewniono też zakwaterowanie. Większość z nich stanowią chrześcijanie, ale w grupie są też Jezydzi i muzułmanie. Basma, która należy do katolickiego Kościoła chaldejskiego, wierzy, że CUE przyczynia się do integracji i pokojowego współistnienia studentów w Iraku, podkreśla, że ma wielu kolegów i przyjaciół Jezydów oraz muzułmanów.

W czasach, gdy liczba chrześcijan w Iraku i innych krajach Bliskiego Wschodu wciąż spada, a wielu młodych ludzi wyjeżdża w poszukiwaniu lepszej przyszłości w krajach zachodnich, Basma uważa, że inicjatywy takie jak program stypendialny papieża Franciszka pomagają zapobiegać emigracji chrześcijan. – Ponieważ otrzymałam stypendium na studia, mogę zostać w Iraku. Chcę tu zostać, chcę moją przyszłość związać z Irakiem, pragnę pomóc budować przyszłość mojej ojczyzny – mówi młoda kobieta.

Rodzina Basmy Adwar przeprowadziła się z Bagdadu do Zakho w irackim Kurdystanie w 2003 roku, po tym jak upadek reżimu Saddama Husajna doprowadził do długiego okresu niestabilności w kraju. Dla chrześcijan oznaczało to początek mrocznego okresu prześladowań ze strony ISIS, którego apogeum nastąpiło w 2014 r., kiedy setki tysięcy chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki z ojczyzny swoich przodków na Równinie Niniwy, znajdując schronienie m.in. w Kurdystanie.

IrakZdj. ACN International / Studenci uczestniczący w konferencji młodzieżowej ROACO, Basma Adwar w środku na pierwszym planie. Rzym, 16-23 czerwca 2023 r.

Więcej stypendiów, więcej możliwości

W czerwcu ubiegłego roku Basma mogła wyrazić swoją wdzięczność bezpośrednio papieżowi Franciszkowi podczas spotkania stowarzyszenia Dzieł Pomocy dla Kościołów Wschodnich (ROACO / Reunion of Aid Agencies for the Oriental Churches). – Zostałam zaproszona do udziału w konferencji ROACO jako reprezentantka Iraku i miałam okazję spotkać się z papieżem. Podziękowałam mu za całą pomoc udzieloną Irakowi oraz za stypendia, ponieważ noszą jego imię – mówi irakijska studentka.

Spotkanie trwało zaledwie kilka minut, ale Basma wspomina, że Franciszek słuchał uważnie i uśmiechnął się, gdy wspomniała o stypendiach. – To był wielki moment dla mnie i dla wszystkich chrześcijan w mojej ojczyźnie. Nie miałam okazji zobaczyć go wcześniej, ponieważ kiedy odwiedził Irak w 2021 roku, powiedziano nam, że tylko jeden członek naszej rodziny może udać się na spotkanie, więc pojechał mój ojciec.

Dziewczyna jest niezwykle wdzięczna PKWP za zapewnienie funduszy na stypendium, z którego skorzystała, ale dodaje jednocześnie, że o wiele więcej jej rówieśników w Iraku potrzebuje takiej pomocy. Kiedy spotkała Marco Mencaglię, szefa działu projektów PKWP, powiedziała mu o tym. Papieskie Stowarzyszenie zobowiązało się do kolejnego wsparcia tego projektu, co oznacza, że w ciągu najbliższych trzech lat 70 nowych studentów będzie mogło skorzystać ze „Stypendiów Papieża Franciszka” i rozpocząć dzięki temu edukację na najwyższym poziomie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW