Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Uganda: Biskup ostrzega: Wzrost wpływów islamskich jest gwałtowny. Państwa arabskie inwestują ogromne środki w kraj. Odpowiedź Kościoła? Edukacja społeczeństwa

W Ugandzie rosną wpływy islamu. Biskup z Lugazi, ks. Matthias Ssekamanya opowiedział o sytuacji chrześcijan w swoim kraju podczas wizyty w biurze międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Państwa arabskie bardzo gwałtownie inwestują w Ugandzie. W rozmaitych ministerstwach, w tym w gospodarki i edukacji, muzułmanie obejmują kluczowe stanowiska. Tymczasem w kraju, według oficjalnych danych, na 33 miliony Ugandyjczyków, 12% populacji to muzułmanie. Biskup Lugazi twierdzi, że dane liczbowe są wykorzystywane do gry politycznej, bo inne liczby mówią nawet o 30% muzułmanów w społeczeństwie. Dla ordynariusza, który od 1997 r. zarządza diecezją Lugazi (centralna Uganda), odpowiedź na tę sytuację może być tylko jedna.

Szeroki program edukacyjny dla całego społeczeństwa. 42% z jego diecezji jest katolikami, Kościół prowadzi 194 szkół podstawowych i 26 innych ośrodków edukacyjnych, do których uczęszcza 75.000 dzieci i młodzieży. W szkołach zatrudnionych jest 2.300 nauczycielek i nauczycieli. Biskup pragnie podwyższać jakość nauczania w szkołach oraz wzmacniać kwalifikacje nauczycieli. Zdobywane środki na rozwój edukacji w diecezji będą przekazywane przede wszystkim na dokształcanie uczniów, aby mieli po szkole średniej szanse na studia. Oprócz tego, biskup zaangażowany jest w działalność pro-life i prorodzinną. „Chcemy uświadamiać wiernych o godności małżeństwa i rodziny. Członkowie rodzin mają w swoich wspólnotach krzewić wiarę".

(PKWP/tłum. TMK)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW