Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Syria: Zniszczony kościół Franciszkanów w Deir Ezzor

15 kwietnia w wyniku gwałtownej eksplozji został zrównany z ziemią kościół przy klasztorze Ojców Franciszkanów w Deir Ezzor.

Taką informację przekazał Agencji Fides ojciec Tony Haddad, kierownik vice-prowincji franciszkańskiej na obszar Bliskiego Wschodu, w którego skład wchodzi Liban i Syria. „Był to jedyny, dotychczas nieuszkodzony, kościół w Deir Ezzor". Do chwili obecnej niejasne są okoliczności zniszczenia kościoła. Jak wynika z pierwszych doniesień dokonano wyłomu w murze kościoła i prawdopodobnie zajął tam pozycję oddział opozycyjnych bojowników. W odpowiedzi wojsko rządowe zniszczyło kościół. Inne źródła donoszą jakoby zdetonowany został ładunek wybuchowy umieszczony w parkującym obok kościoła samochodzie. Ojciec Haddad jest rozgoryczony „wielką nienawiścią oraz brakiem respektu". „W tym regionie - mówi zakonnik - „ nie ma już Chrześcijan". W ubiegłych miesiącach, w obliczu krytycznej sytuacji „wyjechali również mieszkający dotychczas w klasztorze dwaj bracia zakonni oraz siostry ze zgromadzenia Matki Teresy wraz z dwunastoma, podległymi ich opiece, seniorami. Byli to ostatni, żyjący tutaj Chrześcijanie. Dziękuję Bogu za to, że wszyscy oni żyją i cieszą się dobrym zdrowiem.

Kościół zbudowany był z kamieni i można go będzie odbudować, jeśli któregoś dnia na Bliskim Wschodzie zawita wiosna pokoju".

Deir Ezzor znajduje się we wschodniej części Syrii, między Palmirą a granicą z Irakiem.

„Nasza obecność tutaj datuje się na lata trzydzieste ubiegłego stulecia, na Bliskim Wschodzie jesteśmy już o wiele dłużej. W czasie swojej prawie czterdziestoletniej historii, nasza vice-prowincja wielokrotnie doznawała zniszczeń i prześladowań, ale zawsze z pomocą Jezusa Chrystusa, powracała do życia" - mówi ojciec Haddad.

W Soueida, na południu Syrii gdzie panuje jeszcze spokój, znajduje się zgromadzenie Kapucynów, w którym żyje dwóch zakonników.

Jak donoszą kręgi zbliżone do syryjskiej opozycji, lotnictwo wojsk rządowych miało w ostatnich dniach ostrzelać dwa znajdujące się w Deir Ezzor syryjsko-ortodoksyjne kościoły.

Kościół syryjsko-ortodoksyjny podał do wiadomości, że zostały zaatakowane kościoły znajdujące się w różnych prowincjach kraju, między innymi w Haraście, Arbinie, Zabadani, Derze, Aleppo, Damaszku i Raqqa.

Agencja Fides/ PKWP (tł. Ch. Wieslo)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW