Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Stypendia mszalne jak pomoc Dobrego Samarytanina

Listy z podziękowaniami z całego świata.

Stypendia mszalne, IndieStypendia mszalne dla księży z katolickiego stowarzyszenia misyjnego, Heroldowie Dobrej Nowiny, Indie.

W 2019 roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wsparła poprzez stypendia mszalne ponad 40 tys. księży na całym świecie. Wciąż wiele wspólnot chrześcijańskich cierpi z powodu tak dotkliwego ubóstwa, że wierni nie są w stanie wspierać finansowo swoich kapłanów. W tych miejscach stypendia mszalne są dla nich często jedynym źródłem dochodu. W dobie pandemii COVID-19 pomoc ta stała się jeszcze bardziej konieczna, o czym PKWP dowiedziało się z listów z podziękowaniami otrzymanymi od partnerów projektów.

Indie są jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię. Wysoka gęstość zaludnienia, często połączona z nieodpowiednią opieką zdrowotną, przyspieszyła rozprzestrzenianie się wirusa. Tym większa jest w związku z tym wdzięczność duchowieństwa na tym subkontynencie. Jednym z przykładów jest brat Ignacy z południowo-wschodniej prowincji Andhra Pradesh, przełożony generalny katolickiego stowarzyszenia misyjnego, Heroldowie Dobrej Nowiny, założonego w 1984 roku: „Podczas pandemii COVID-19 nasi kapłani wykonują ogromną pracę charytatywną, dają żywność wielu migrującym robotnikom, jeżdżą do wiosek i rozdają artykuły żywnościowe i wszystkie inne niezbędne rzeczy, które potrzebują ci biedni ludzie, bardzo cierpiący po 5 miesiącach lockdownu. Jest wiele rodzin, które straciły pracę i są pozostawione bez wynagrodzenia. Pomocna dłoń naszych kapłanów przychodzi do nich jak pomoc Dobrego Samarytanina. Wasze wsparcie przez stypendia mszalne dla naszych kapłanów, również przychodzą do nas jak Dobry Samarytanin. Niech dobry Pan, który widzi wszystko z góry, pobłogosławi wam i wynagrodzi w inny sposób”.

Stypendia mszalne, MalawiStypendia mszalne dla księży uczących w szkole St. Kizito, Malawi.

Ks. Amalan, jeden z 250 księży służących w diecezji Tuticorin na południu Indii, którzy również otrzymali stypendia mszalne, napisał w podziękowaniu: „Mieszkańcy mojej parafii są bardzo biedni, są robotnikami jednodniowymi. Dlatego rzadko otrzymuję stypendia, kiedy sprawuję msze św. Natomiast sytuacja z powodu pandemii COVID-19 w ciągu ostatnich czterech miesięcy była taka, że ludzie nie mieli pracy, nie odbywały się też celebracje liturgiczne. Nie otrzymuję więc od ludzi stypendiów mszalnych i bardzo trudno jest mi zaspokoić swoje potrzeby. W tej sytuacji, stypendia które otrzymałem od was, były bardzo przydatne, bym mógł się utrzymać oraz kontynuować moją codzienną służbę. Jeszcze raz dziękuję wam za waszą hojność w pomaganiu naszym księżom diecezjalnym i mam nadzieję, że będziecie nadal nas wspierać w najbliższej przyszłości”.

Wiele listów z podziękowaniami dotarło do nas również z Afryki, np. ten od brata Henry'ego Saileri Mauawa z Malawi. Jest on nauczycielem w szkole St. Kizito, lecz obecnie nie może pracować: „Szkoły w Malawi zostały zamknięte 23 marca 2020 roku z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Jest to wielki cios, ponieważ pozbawiło to nas, księży służących w seminarium duchownym, niewielkiego zarobku. […] Piszę ten list, aby wyrazić moją wdzięczność za wasz życzliwy i stosowny gest wsparcia mojej kapłańskiej misji poprzez zapewnienie stypendiów mszalnych”.

Thomas Heine-Geldern, Prezydent Wykonawczy PKWP, przekazuje swoje podziękowania dla wszystkich, którzy sprawiają, że to wsparcie jest możliwe: „Jestem ogromnie wdzięczny naszym dobroczyńcom, którzy - często pomimo własnego cierpienia i trudności - nadal wyciągają pomocną dłoń do swoich współbraci w potrzebie. To piękny gest, który pomaga podtrzymać żywą wiarę”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW