Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Rok Świętego Józefa: wspieramy inicjatywę papieża Franciszka

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na całym świecie pomaga instytucjom poświęconym św. Józefowi.

Rok św. JózefaZdj. ACN International / Siostry św. Józefa w Potelychu na Ukrainie z dziećmi.

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, który upamiętnia 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Aby ją uczcić, Ojciec Święty ogłosił tego samego dnia specjalny „Rok Świętego Józefa”, który potrwa do uroczystości Niepokalanego Poczęcia w 2021 r. Z tego powodu także międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) pragnie podkreślić swoje wsparcie dla wielu projektów poświęconych św. Józefowi w Ameryce Łacińskiej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i w Azji. Każdego 19 dnia miesiąca przybliżamy Państwu jeden z nich. Dziś o renowacji klasztoru i sierocińca Sióstr św. Józefa w Potelychu na Ukrainie.

Założone w 1898 r. greckokatolickie Zgromadzenie Sióstr św. Józefa na Ukrainie, po wielu dziesięcioleciach prześladowań dziś ponownie prężnie działa i jest obdarzone młodymi powołaniami. Czterdzieści sióstr zgromadzenia pracuje w trzech domach wspólnoty na Ukrainie, a kolejne filie znajdują się w Polsce, na Syberii, w Kanadzie i Brazylii.

Zakonnice opisują swój charyzmat w następujący sposób:

„Naszą miłość do Boga i bliźnich okazujemy w posłudze apostolskiej. Patronem Zgromadzenia jest święty Józef. Naśladując jego cnoty, siostry z pokorą, nie licząc na nagrodę, radośnie pracują na chwałę Bożą i dla dobra Kościoła, łącząc pracę z modlitwą. Praca naszych wspólnot jest zróżnicowana w zależności od potrzeb społeczeństwa. Naszym głównym zadaniem jest chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży, opieka nad sierotami - pracujemy dla dobra ukraińskiej rodziny; zachowując zamysł założyciela włączamy się w ‘życie’ naszych parafii i pomagamy kapłanom w ich posłudze duszpasterskiej. Hasłem Zgromadzenia są słowa: kochać, służyć, wielbić. Zgromadzenie św. Józefa jest sercem, którym Jezus kocha, rękami, którymi Jezus służy i ustami, którymi Jezus uwielbia”.

W Potelychu, wsi na zachodniej Ukrainie położonej 40 kilometrów od Lwowa, siostry mają klasztor z sierocińcem. Nazywa się on „Pysanka” (po ukraińsku „pisanka”) i obecnie mieszka w nim dziewięcioro dzieci w grupach podobnych do rodzinnych. Kontakt z siostrami daje dzieciom, zwłaszcza tym z rozbitych domów, poczucie bezpieczeństwa, którego nie doświadczają lub prawie nie doświadczają w domu. Olga (4 lata), Artem-Wasilij (8 lat), Nadija (13 lat), Iwanna (15 lat), Diana (17 lat), Mariana (19 lat), Wiktoria (11 lat), Andrianna (14 lat) i Irina (15 lat), którzy mieszkają z trzema siostrami, czerpią wiele z ich matczynego ciepła. Siostry pomagają im w przezwyciężaniu trudności psychologicznych, w rozwoju duchowym i budowaniu trwałej relacji z Bogiem.

Dom, w którym obecnie mieszkają siostry z dziećmi, przekazała im w 1996 r. administracja lokalna. W tym czasie był to niedokończony plac budowy. Z pomocą ludzi dobrej woli i niewielkich środków zakonnice były w stanie dokończyć budowę tak, aby dom nadawał się do zamieszkania.

Jednak obecnie budynek wymaga pilnego remontu. Po pierwsze, trzeba wymienić nieszczelne okna. Gdy pada deszcz lub śnieg, przenika przez nie wilgoć. Powoduje to rozprzestrzenianie się pleśni, a dzieci i siostry chorują. Renowacji wymaga również instalacja elektryczna i ściany. Co więcej, obecna kuchnia i jadalnia są o wiele za małe dla dziewięciorga dzieci i trzech sióstr - zwłaszcza, że dzieci regularnie pomagają w pracach kuchennych. PKWP chce zrobić prezent zarówno siostrom, jak i dzieciom w roku ich niebiańskiego patrona i przeznacza na ten cel 10 tys. euro.

Modlitwa do Świętego Józefa

(Autor: ks. Martin Bartha, asystent kościelny Pomocy Kościołowi w Potrzebie)

Święty Józefie, Patronie Kościoła i nasz duchowy ojcze!

Poznałeś bezradność, prześladowania, biedę. Znałeś trudy codziennej pracy. Pomóż wszystkim, którzy walczą o swój chleb powszedni. Pomóż tym, którzy stracili nadzieję i tym, którzy cierpią na duszy i ciele. Pomagaj szczególnie tym, którzy są uciskani i prześladowani dla imienia Jezus.

Święty Józefie, naucz mnie żyć dla Jezusa i Maryi, kochać ich tak jak Ty. Błogosław Kościołowi, abyśmy żyli w wierności prawdzie Ewangelii i rozpoznawali Jezusa w naszej służbie wobec najmniejszych. Wstawiaj się za mną u Pana, aby dał mi serce otwarte i wielkoduszne, abym zawsze szukał woli Bożej we wszystkim, co robię, abym uczył się wzrastać w zaufaniu do Bożej Opatrzności i chętnie dzielił się z bliźnimi darami, które otrzymałem.

Błogosław dzieciom i młodzieży, aby miały ojców i matki, którzy czczą Świętą Rodzinę. Bądź ojcem wszystkich narodów, chroń je przed złem i zapewnij im prawdziwy postęp duchowy i materialny.

Święty Józefie, prowadź mnie na drodze zbawienia i bądź ze mną w najważniejszej chwili mojego życia, kiedy Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, wezwie mnie do siebie do wieczności.

Amen.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW