Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Rok Świętego Józefa: wspieramy inicjatywę papieża Franciszka

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na całym świecie pomaga instytucjom poświęconym św. Józefowi.

Rok św. JózefaZdj. ACN International / Księża przed nowo wybudowaną plebanią, luty 2021 r.

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, który upamiętnia 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Aby ją uczcić, Ojciec Święty ogłosił tego samego dnia specjalny „Rok Świętego Józefa”, który potrwa do uroczystości Niepokalanego Poczęcia w 2021 r. Z tego powodu także międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) pragnie podkreślić swoje wsparcie dla wielu projektów poświęconych św. Józefowi w Ameryce Łacińskiej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i w Azji. Każdego 19 dnia miesiąca przybliżamy Państwu jeden z nich. Dziś o projekcie budowy nowej plebanii z okazji złotego jubileuszu parafii św. Józefa w Betatao na Madagaskarze.

Społeczeństwo malgaskie znajduje się obecnie w okresie przejściowym. Ubóstwo stoi w opozycji do radykalnych wysiłków modernizacyjnych. Od lat 90. trwa liberalizacja i prywatyzacja rynku, która stopniowo prowadziła do lekkiego ożywienia gospodarki, jednak ciągłe niepokoje polityczne i zamachy stanu w znacznym stopniu zahamowały rozwój. Wszystko to, a także liczne klęski żywiołowe sprawiają, że Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki. Zasoby mineralne, takie jak tytan, ropa naftowa i nikiel oraz kamienie szlachetne, częściej powodują niezgodę niż bogactwo. Prawie 80% mieszkańców wciąż żyje poniżej granicy ubóstwa. Tradycje i silne więzi rodzinne słabną. Skorumpowana biurokracja pogłębia liczne problemy tego kraju.

Kościół ma w społeczeństwie malgaskim trudne zadanie. Jest to wciąż Kościół misyjny. Katolicy, stanowiący 18% ludności, są mniejszością, 23% należy do innych wyznań chrześcijańskich, a większość Malgaszy (43%) jest przywiązana do tradycyjnych religii autochtonicznych. Muzułmanie stanowią obecnie tylko 7% populacji, ale ich liczba stale wzrasta. Madagaskar jest państwem świeckim, jednakże podobnie jak reszta społeczeństwa także Kościół cierpi z powodu rosnącego braku bezpieczeństwa na wyspie. Lokalni biskupi wzywają do przeciwdziałania przemocy poprzez miłość wzajemną. Zasadę tę wprowadzają w życie ks. Daniel Richard Rafenomanana i dwaj inni księża razem z Siostrami Najświętszego Serca (Sœurs Petites Filles du Sacré-Cœur de Jésus) w parafii pw. św. Józefa w Betatao.

Dokładnie 50 lat temu, położone 135 km na północny wschód od stolicy Antanarivo, w odległym Wikariacie Apostolskim Północy, Betatao stało się niezależnym dystryktem kościelnym i największą pod względem powierzchni diecezją (o długości 105 km i szerokości 50 km). Największą także pod względem liczby wspólnot - w sumie 40, zgrupowanych w 5 strefach. Parafia św. Józefa, dziś największa w diecezji, została założona przez misjonarzy jezuickich pod kierownictwem o. Josepha Rakotonanahary. Trzej księża, którzy dziś są odpowiedzialni za parafię uważają, że czynnikiem decydującym o nadaniu jej takiego, a nie innego wezwania, było nabożeństwo do św. Józefa, jakie mieli zakonnicy. Od 1981 roku opiekę nad parafią sprawują miejscowi księża diecezjalni.

Oprócz licznych, prawie codziennych wyjazdów do poszczególnych wspólnot, aby odprawiać Mszę świętą, udzielać innych sakramentów i prowadzić różne grupy, księża wspierają też siostry zakonne w ich pracy w szkołach (na terenie parafii znajduje się 21 szkół podstawowych, 7 szkół średnich i liceum), a także w inicjatywach społecznych na rzecz dzieci i młodzieży. Parafia rozwija się w obiecującym tempie: tylko w 2019 roku było 346 chrztów i 65 ślubów.

Księża pracują bezinteresownie dla dobra swojej wspólnoty. Sami mieszkają w zniszczonym, małym domku o tradycyjnej konstrukcji. „Boimy się, że dom nie wytrzyma silnego wiatru czy ulewnego deszczu” - napisał do nas ksiądz Daniel, dodając: „Pilnie potrzebujemy również miejsca, gdzie moglibyśmy zakwaterować obecnych i przyszłych seminarzystów podczas ich praktyk duszpasterskich w parafii, miejsca dla biskupa podczas jego wizyt, a także dla innych odwiedzających nas księży. Brakuje nam przestrzeni biurowej, pomieszczenia do przyjmowania gości, magazynu, garażu, ale także wspólnego salonu, gdzie moglibyśmy umacniać naszą kapłańską wspólnotę i czasem wspólnie odpocząć”.

Z okazji 50-lecia istnienia niezależnego dystryktu kościelnego Betatao, PKWP pragnie podarować księżom i wspólnocie parafialnej tak bardzo potrzebną plebanię. Zatwierdziliśmy na ten cel 12,3 tys. euro.

Modlitwa do Świętego Józefa

(Autor: ks. Martin Bartha, asystent kościelny Pomocy Kościołowi w Potrzebie)

Święty Józefie, Patronie Kościoła i nasz duchowy ojcze!

Poznałeś bezradność, prześladowania, biedę. Znałeś trudy codziennej pracy. Pomóż wszystkim, którzy walczą o swój chleb powszedni. Pomóż tym, którzy stracili nadzieję i tym, którzy cierpią na duszy i ciele. Pomagaj szczególnie tym, którzy są uciskani i prześladowani dla imienia Jezus.

Święty Józefie, naucz mnie żyć dla Jezusa i Maryi, kochać ich tak jak Ty. Błogosław Kościołowi, abyśmy żyli w wierności prawdzie Ewangelii i rozpoznawali Jezusa w naszej służbie wobec najmniejszych. Wstawiaj się za mną u Pana, aby dał mi serce otwarte i wielkoduszne, abym zawsze szukał woli Bożej we wszystkim, co robię, abym uczył się wzrastać w zaufaniu do Bożej Opatrzności i chętnie dzielił się z bliźnimi darami, które otrzymałem.

Błogosław dzieciom i młodzieży, aby miały ojców i matki, którzy czczą Świętą Rodzinę. Bądź ojcem wszystkich narodów, chroń je przed złem i zapewnij im prawdziwy postęp duchowy i materialny.

Święty Józefie, prowadź mnie na drodze zbawienia i bądź ze mną w najważniejszej chwili mojego życia, kiedy Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, wezwie mnie do siebie do wieczności.

Amen.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW