Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Rok Świętego Józefa: wspieramy inicjatywę papieża Franciszka

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na całym świecie pomaga instytucjom poświęconym św. Józefowi.

św. JózefZdj. ACN International: Katedra św. Józefa Robotnika, diecezja Karonga, Malawi.

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, który upamiętnia 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Aby ją uczcić, Ojciec Święty ogłosił tego samego dnia specjalny „Rok Świętego Józefa”, który potrwa do uroczystości Niepokalanego Poczęcia w 2021 r. Z tego powodu także międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) pragnie podkreślić swoje wsparcie dla wielu projektów poświęconych św. Józefowi w Ameryce Łacińskiej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i w Azji. Każdego 19 dnia miesiąca przybliżamy Państwu jeden z nich, a dziś z okazji św. Józefa Rzemieślnika, o projekcie naprawy dachu katedry pw. św. Józefa Robotnika w Karonga w Malawi.

Karonga, położone na północy Malawi, zostało podniesione do rangi diecezji dopiero w 2010 roku. Wcześniej było częścią diecezji Mzuzu. Diecezja Karonga obejmuje obszar prawie 12 tys. km², a jej pierwszym biskupem został ks. Martin Mtumbuka, który trzeba przyznać objął trudną funkcję.

Obszar diecezji jest najbardziej odizolowanym i najbiedniejszym w całym kraju. Region ten bardzo ucierpiał w grudniu 2009 r., kiedy to trzęsienie ziemi zniszczyło domy, szkoły i kościoły około jednej trzeciej mieszkańców. Nie dalej jak w zeszłym roku miały z kolei miejsce wielkie powodzie, które pozbawiły domów tysiące ludzi. Obecnie dalsze zubożenie i głód powoduje pandemia. Nie ma tu prawie żadnych szlaków komunikacyjnych, więc księża, aby dotrzeć do ludzi w wioskach, muszą pokonywać wiele kilometrów. Wiara nie jest zatem jeszcze zbyt głęboko zakorzeniona. Bp Mtumbuka i jego 16 księży chcą to zmienić. Pod ich opieką jest niecałe 68 700 katolików, czyli około 14% populacji.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Karonga, który miał być katedrą nowej diecezji, również został zniszczony przez powódź w 2009 roku. Dlatego też w latach 2011-2016 wybudowano nową katedrę - pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Okrągły budynek, który najbardziej odpowiada afrykańskim metodom budowlanym, tym razem musiał być bardzo starannie zaplanowany i zbudowany zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie budownictwa odpornego na trzęsienia ziemi. PKWP wspierała finansowo to przedsięwzięcie, które dziś jest duchowym centrum dla ponad 5 tys. wiernych.

Pomimo wszelkich środków ostrożności, pojawił się jednak nowy problem. Ks. Denis Chitete, wikariusz generalny i administrator katedry św. Józefa Robotnika, wyjaśnia: „W styczniu 2018 r. zaczęliśmy zauważać pewne mokre ślady na suficie katedry. Po sprawdzeniu dachu okazało się, że niektóre jego części są odkryte, a woda deszczowa kapie przez te otwory na sufit. Jako szybki środek zaradczy do uszczelnienia otworów użyliśmy taśmy klejącej. Jednak pod wpływem ciepła słonecznego taśma ta ciągle się odkleja. Ponadto odkryliśmy, że przeciekają również rynny - woda zalewa filary i ściany katedry. Obawiamy się, że jeśli przecieki na suficie, filarach i ścianach pozostaną bez nadzoru, budynek katedry będzie powoli niszczał i w końcu może się zawalić”.

Bp Mtumbuka zdaje sobie sprawę, że nie może oczekiwać zbyt dużej pomocy finansowej od swoich wiernych. Aby kupić potrzebne materiały, potrzebuje więc naszej pomocy. Parafianie pomagają jednak tak, jak mogą: swoją pracą. Angażują się we wszystkie prace, które mogą być wykonane nawet przez niewykwalifikowane osoby, naśladując w ten sposób swojego niebiańskiego patrona, św. Józefa Robotnika. PKWP przekazała na remont dachu katedry w Karonga 2,6 tys. euro.

Modlitwa do Świętego Józefa

(Autor: ks. Martin Bartha, asystent kościelny Pomocy Kościołowi w Potrzebie)

Święty Józefie, Patronie Kościoła i nasz duchowy ojcze!

Poznałeś bezradność, prześladowania, biedę. Znałeś trudy codziennej pracy. Pomóż wszystkim, którzy walczą o swój chleb powszedni. Pomóż tym, którzy stracili nadzieję i tym, którzy cierpią na duszy i ciele. Pomagaj szczególnie tym, którzy są uciskani i prześladowani dla imienia Jezus.

Święty Józefie, naucz mnie żyć dla Jezusa i Maryi, kochać ich tak jak Ty. Błogosław Kościołowi, abyśmy żyli w wierności prawdzie Ewangelii i rozpoznawali Jezusa w naszej służbie wobec najmniejszych. Wstawiaj się za mną u Pana, aby dał mi serce otwarte i wielkoduszne, abym zawsze szukał woli Bożej we wszystkim, co robię, abym uczył się wzrastać w zaufaniu do Bożej Opatrzności i chętnie dzielił się z bliźnimi darami, które otrzymałem.

Błogosław dzieciom i młodzieży, aby miały ojców i matki, którzy czczą Świętą Rodzinę. Bądź ojcem wszystkich narodów, chroń je przed złem i zapewnij im prawdziwy postęp duchowy i materialny.

Święty Józefie, prowadź mnie na drodze zbawienia i bądź ze mną w najważniejszej chwili mojego życia, kiedy Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, wezwie mnie do siebie do wieczności.

Amen.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW