Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Republika Środkowoafrykańska: 40 000 ludzi ucieka przed falą przemocy.

RŚAPodczas ostatnich zamieszek w RŚA zginęło ponad 40 osób, spłonął kościół, a liczne domy i sklepy zostały okradzione.

26 września w Bangui, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, przetoczyła się fala przemocy. W rezultacie ponad 40 000 osób uciekło z domów. Taką informację przekazali międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie miejscowi duchowni katoliccy. Kapłani i zakonnicy powiedzieli, że te osoby, które w ostatnim czasie uciekły z Bangui dołączyły do tysięcy uchodźców, którzy od dwóch lat przebywają w obozach dla uchodźców na terenach kościołów i klasztorów, a także w wielkim skupisku uchodźców, które znajduje się na obszarze międzynarodowego portu lotniczego. Przedstawiciele Kościoła Katolickiego w tym kraju dodali, że ci ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy. Sytuacja stała się bardziej niepewna, ponieważ w ostatnim czasie zostały okradzione liczne magazyny, które posiadały niezbędne środki dla uchodźców. Także magazyny należące do Caritas padły łupem złodziei, a pracownicy tej organizacji charytatywnej znajdują się wśród uchodźców.

Christine du Coudray, dyrektorka afrykańskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, powiedziała, że arcybiskup Bangui Dieudonné Nzapalainga odwiedza wiele obozów dla uchodźców, a przez wydawanie żywności stara się zaspokoić najbardziej fundamentalne potrzeby uchodźców. Pani du Coudray uważa, że sytuacja w tych obozach jest dramatyczna. Pomoc Kościołowi w Potrzebie udzieliła 112 000 euro natychmiastowej pomocy humanitarnej.

Podczas ostatnich zamieszek zginęło ponad 40 osób, spłonął kościół, a liczne domy i sklepy zostały okradzione. Co więcej 800 więźniów, w tym wielu rebeliantów, uciekło z więzienia w wyniku fali przemocy. Według pani du Coudray sytuacja jest poważna i nie wiadomo w jaki sposób się rozwinie. „Ten kraj potrzebuje naszych modlitw i pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Nadchodzące wybory parlamentarne i wizyta Ojca Świętego w Republice Środkowoafrykańskiej, która jest zaplanowana pod koniec listopada tego roku są znakiem nadziei na lepszą i spokojną przyszłość” - powiedziała pani du Coundray.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymała komunikat od Nuncjusza Apostolskiego w Bangui, który informuje, że: „Ojciec Święty pragnie pobłogosławić i spotkać się z każdym mieszkańcem Republiki Środkowoafrykańskiej podczas swojej podróży apostolskiej, która odbędzie się od 29 do 30 listopada bieżącego roku”.

„Modlimy się, aby ta nadzieja się spełniła. Należy zrobić wszystko, co jest możliwe, aby kraj już nigdy więcej nie wpadł w tą spiralę przemocy i chaosu” - powiedziała Christine du Coudray.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW