Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Republika Czeska: Najbardziej ateistyczny kraj w Europie

Wsparcie w kształceniu 15 kleryków w seminarium archidiecezjalnym w Pradze.

Czechy - klerycyZdj. ACN International / Seminarzyści z Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Pradze przygotowują się do służby społecznej na rzecz potrzebujących w czasie pandemii, 2021.

Archidiecezjalne Seminarium Duchowne w Pradze jest jednym z dwóch w Republice Czeskiej. Obecnie przygotowuje się tu do kapłaństwa 15 młodych mężczyzn z pięciu różnych diecezji. Ich przyszła praca jako księży nie będzie łatwa, ponieważ Czechy są jednym z najbardziej ateistycznych krajów w Europie: 34% populacji nie wyznaje żadnej religii, a 44% nie podaje żadnej informacji o swojej przynależności religijnej. Zaledwie 10,4% ludności stanowią katolicy, a 11% należy do innych wyznań chrześcijańskich. Niemniej jednak, tam gdzie ludzie odnaleźli swoją drogę do wiary, jest wiele żywych wspólnot, które tworzą często młode rodziny. W związku z tym pilnie potrzebni są kapłani.

Prascy seminarzyści mieli już okazję dać świadectwo swojej katolickiej wiary wobec rodaków - w czasie pandemii koronawirusa odwiedzali szpitale, oferując chorym nadzwyczajną pomoc, a także pomagali w wykonywaniu maseczek ochronnych. Republika Czeska jest jednym z krajów, zarówno w Europie, a ostatnio nawet na świecie, które pandemia dotknęła najbardziej. Według oficjalnych danych do połowy marca 2021 r. zarażonych było około 1,45 mln osób na 10,6 mln mieszkańców, czyli prawie jedna osoba na siedem. Arcybiskup Pragi, kardynał Dominik Duka, w uznaniu odważnych i bezinteresownych działań seminarzystów, przyznał praskiemu seminarium złoty medal świętego Wojciecha.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) regularnie wspiera formację kleryków w praskim seminarium. W tym roku (2020/2021) przekazaliśmy 4500 euro.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW