Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

#RedWeek 2020

Setki kościołów, pomników i budynków zostanie oświetlonych czerwonym światłem w ramach globalnego wezwania do respektowania wolności religijnej. W wydarzeniach wezmą udział świadkowie w ramach modlitwy za prześladowanych chrześcijan.

RedWeek 2020

Mimo pandemii koronawirusa kampania #RedWeek 2020, zainicjowana w celu zwrócenia uwagi na prześladowania chrześcijan na całym świecie, odbędzie się w tym roku w dniach 18-25 listopada. „COVID 19 mógł przynieść wiele zmian, ale chrześcijanie nadal są najbardziej prześladowaną społecznością religijną na świecie. W celu podniesienia świadomości na temat tego bolesnego faktu, w wielu krajach na czterech kontynentach katedry, kościoły i budynki publiczne zostaną oświetlone czerwonym światłem. Ponadto wiele inicjatyw będzie oferowanych on-line ”- potwierdził Thomas Heine-Geldern, prezydent wykonawczy Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN). Wyjaśnił, że inicjatywa ta jest silnym znakiem wsparcia dla wszystkich, którzy doświadczają dyskryminacji, ale sami nie mogą o tym swobodnie mówić i mają nadzieję, że w ich imieniu będą mówić inni.

#RedWeek to inicjatywa zapoczątkowana w 2015 roku przez PKWP {ACN}, międzynarodową katolicką organizację charytatywną wspierającą cierpiących i prześladowanych chrześcijan. Około 250 milionów chrześcijan na całym świecie żyje w środowiskach, w których są brutalnie prześladowani, dyskryminowani lub uniemożliwia się im swobodne praktykowanie wiary.

W tym roku inicjatywa rozpocznie się w Austrii. W środę, 18 listopada w oświetlonej na czerwono katedrze p.w. św. Szczepana w Wiedniu odbędzie się Msza Święta w intencji prześladowanych chrześcijan. Tego dnia czerwone światło reflektorów obejmie prawie 50 austriackich kościołów i instytucji państwowych, takich jak austriacki parlament w Wiedniu.

Wiele krajów na całym świecie, od Kanady po Australię, weźmie udział w #RedWeek. W tym czasie symboliczne zabytki skąpane zostaną w czerwonym świetle, takie jak Zamek Bratysławski czy Bazylika Notre-Dame w Montrealu. Jest bardzo prawdopodobne, że również figura Chrystusa „Cristo Redentor” w Rio de Janeiro, gdzie kampania rozpoczęła się po raz pierwszy w 2015 roku, ponownie stanie się częścią kampanii w tym roku. W minionych latach Koloseum w Rzymie stało się również sceną dla inicjatywy upamiętniającej cierpienia chrześcijan.

Na 25 listopada zaplanowano wydarzenie specjalne w Wielkiej Brytanii i na Filipinach. W Wielkiej Brytanii podczas tego dnia zostanie zaprezentowany raport o chrześcijanach, którzy zostali niesprawiedliwie uwięzieni z powodu wiary. Nosi tytuł „Uwolnij więźniów”. Świadkami tych wydarzeń będą: arcybiskup Ignatius Kaigama z Abudży w Nigerii, były brytyjski poseł Rob Flello i Maira Shahbaz z Pakistanu, której przypadek porwania i terroru jest omawiany w raporcie.

Na Filipinach #RedWeek skupia się całkowicie na tegorocznej pandemii COVID-19. Celem jest podniesienie świadomości na temat wielu duchownych i sióstr zakonnych, którzy pracują na pierwszej linii, pomagając tym, którzy zachorowali i którzy ponoszą wielkie ryzyko osobiste. Chociaż w poprzednich latach koncentrowano się na kościołach i szkołach, w tym roku inicjatywa ma również objąć szpitale.

Ks. dr Andrzej Paś
ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW