Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Prześladowania chrześcijan w Afganistanie

Raport PKWP wymienia Afganistan wśród najbardziej niebezpiecznych krajów dla chrześcijan. Nie ma tutaj mowy o publicznym wyznawaniu wiary. W kraju można znaleźć małe podziemne kościoły domowe. Część chrześcijan gromadziła się wokół kontyngentów wojskowych i ambasad.

Afganistanzdj. ACN International

Raport „Wolność religijna na świecie” przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazuje, że chrześcijaństwo jest postrzegane w Afganistanie jako religia obca. W dokumencie Talibowie zostali wskazani jako jedno z największych zagrożeń, które może zachwiać sytuacją w kraju. Nieufność wobec chrześcijan pogłębił okres, w którym na terytorium Afganistanu przebywały wojska międzynarodowe.

Afgańscy chrześcijanie nie mogą publicznie wyznawać swojej wiary. Modlą się samotnie lub w małych grupach w prywatnych domach. Chrześcijańskie organizacje misyjne wskazują, że w całym kraju można znaleźć małe podziemne kościoły domowe. Każdy z nich ma mniej niż 10 osób. Tolerancja religijna, która jest wpisana w konstytucję, jest fikcją.

O sytuację chrześcijan w Afganistanie – po przejęciu władzy przez Talibów – ks. prof. Waldemar Cisło był pytany w rozmowie z portalem wPolityce.pl. Cała rozmowa pod linkiem: https://wpolityce.pl/kosciol/562642-talibowie-zniszcza-chrzescijan-ks-cislo-to-sie-dzieje

„Ostatnio były alarmujące wiadomości jezuitów – bo tam jest garstka – my ze względu na małą ilość się tym specjalnie nie zajmujemy, bo wiadomo, że chrześcijanie byli zgromadzeni wokół kontyngentów, baz wojskowych czy wokół ambasad” – podkreślił dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Niemuzułmański kult mógł odbywać się w Afganistanie w obiektach koalicji wojskowej, na czele której stały Stany Zjednoczone. Msze św. były sprawowane jedynie w ambasadzie włoskiej w Kabulu. W publiczną służbę zdrowia angażowały się tutaj Małe Siostry Jezusa. Pięć Sióstr Misjonarek Miłosierdzia (zgromadzenie założone przez Matkę Teresę) służyło sierotom, niepełnosprawnym dzieciom i porzuconym dziewczętom. Niosły pomoc 240 ubogim rodzinom. Opiekę nad grupą 40 niepełnosprawnych dzieci podejmowały też trzy siostry ze wspólnoty zakonnej Pro Bambini di Kabul.

Ks. prof. Waldemar Cisło nie ma wątpliwości, że chrześcijan, którzy zostali w Afganistanie, może spotkać ogromna tragedia. Podał przykład prześladowań, do jakich dochodziło w Iraku, gdy bojownicy ISIS wysyłali kobiety do niewoli seksualnej, a mężczyzn mordowali bądź torturami zmuszali do przejścia na islam.

„To prawdopodobnie będzie to samo. Kwestia tylko skali i okrucieństwa, z jakim się spotkają” – tłumaczył.

Wielu katolików opuściło Afganistan na początku pandemii Covid-19. Osoby wierzące nie miały dostępu do Mszy św., co wiązało się z utrudnionym dostępem do włoskiej ambasady.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW