Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Prosimy Boga, nigdy więcej wojny!”

Irakijscy chrześcijanie obawiają się rozprzestrzenienia się konfliktu na cały Bliski Wschód

Bliski WschódZdj. ACN International / Msza św. w kościele św. Jerzego w Teleskof, na Równinie Niniwy; Irak.

– Mieszkańcy Iraku naprawdę boją się, że przemoc rozprzestrzeni się poza Strefę Gazy – powiedział PKWP arcybiskup Erbilu, Bashar Warda. Dodał, że obawia się, iż eskalacja konfliktu może wywołać kolejną falę migracji, co będzie miało katastrofalne skutki dla społeczności chrześcijańskiej, która już została zdziesiątkowana przez wojnę i skrajne ubóstwo. – Prosimy wszystkich przywódców i wszystkich, którzy mają wpływ, aby doprowadzili do uspokojenia sytuacji. Niech Bóg broni, by ta wojna wykroczyła poza to, co obserwujemy ostatnio. Wyrównanie starych porachunków zagroziłoby spójności społecznej w całym regionie. Sytuacja nie jest uregulowana ani w Iraku, ani w sąsiedniej Syrii.

Arcybiskup Warda zaznaczył, że jego wierni żyją w napięciu, a niektórzy wciąż nie są pewni, czy pozostać w kraju po ostatnich aktach przemocy i prześladowaniach ze strony Daesh (ISIS), Al-Kaidy i innych ekstremistycznych grup bojowników. – Przemoc może wywołać jeszcze większą migrację. Strach wciąż jest obecny. To nie jest tak, jakby wojna, którą mieliśmy, miała miejsce 30 lat temu. To było mniej niż 10 lat temu. Rany zadane przez ISIS jeszcze się nie zagoiły – podkreślił duchowny.

Przed 2002 rokiem Irak był domem dla ponad 1,2 miliona chrześcijan, ale prześladowania, przemoc i ubóstwo spowodowały masową migrację wyznawców Chrystusa, których liczbę szacuje się obecnie na około 150 tys. – My jako Kościół, nie jesteśmy jak organizacja pozarządowa. Jesteśmy zależni od obecności wiernych. Jeśli nie masz wokół siebie ludzi, jaki jest sens posiadania jakichkolwiek struktur? – pyta arcybiskup Erbilu.

W rozmowie z PKWP duchowny podziękował Papieskiemu Stowarzyszeniu i innym organizacjom za udzielanie pomocy doraźnej i duszpasterskiej, zwłaszcza w latach kryzysu, którego kulminacją była inwazja Daesh na Mosul, drugie miasto Iraku, oraz pobliską Równinę Niniwy, starożytną ojczyznę chrześcijan, w 2014 r. Wyraził swoją szczególną wdzięczność za obecne wsparcie udzielane przez PKWP dla Programu Stypendialnego Papieża Franciszka, wspierającego naukę studentów na założonym przez niego Katolickim Uniwersytecie w Erbilu (zobacz: https://pkwp.org/newsy/umozliwiamy_edukacje_na_najwyzszym_poziomie).

– W imieniu wszystkich ludzi - zwłaszcza mniejszości, które zwykle cierpią bardziej niż inni, szczególnie w sytuacjach konfliktowych - prosimy Boga, nigdy więcej wojny! – zaapelował chaldejski biskup.

POMÓŻ TERAZ

87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
z dopiskiem "Bliski Wschód”

Korzystając z serwisu
Dotpay S.A przekaż ofiarę

Pomóż teraz

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW