Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Podziękowanie dla parafii z Poznania

Ks. bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar w RŚA odprawił Mszę św. w Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu. To stąd popłynęła pierwsza pomoc dla młodych matek z Afryki. Biskup dziękował wiernym. Mówił, że takie wsparcie może otworzyć przed skrzywdzonymi perspektywę życia w godności.

RŚAzdj. ACN Polska / Bp M. Gucwa w trakcie Mszy św. w Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu

Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu jako pierwsza odpowiedziała na potrzeby dziewcząt i młodych mam z Republiki Środkowoafrykańskiej. Tomasz Zawal blisko rok temu - przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym - tłumaczył parafianom, w jakich warunkach na co dzień żyją mieszkańcy Afryki. Po Mszy św. wierni wyszli z inicjatywą, by zebrać środki na zakup maszyn do szycia, które pozwolą kobietom ze szkoły “Wstań i stój” na samodzielne utrzymanie.

W ten sposób udało się zakupić 28 wyprawek edukacyjnych. Po 3-letniej nauce maszyny do szycia oraz materiały trafiły w ręce dziewcząt z diecezji Bouar. Wiernym z Poznania postanowił osobiście podziękować ks. bp Mirosław Gucwa, który wczoraj przebywał w parafii. Przewodniczył Mszy św.

“To, co wydarzyło się kilka miesięcy temu, staje się żywe. [...] Parafianie bardzo się zaangażowali. Taka pomoc wydawała nam się zwyczajną powinnością, na jaką musi być stać taką parafię jak nasza. Okazało się, że narozrabialiśmy. I nawet diecezja kaliska będzie teraz pomagać” - mówił po rozpoczęciu Mszy św. proboszcz parafii ks. Rafał Pierzchała. Zapewniał, że wierni nie chcą poprzestać na jednorazowej pomocy.

Za wsparcie, jakie z Poznania dotarło do diecezji Bouar w RŚA, dziękował ks. bp Mirosław Gucwa. W homilii podkreślał, w jak trudnej sytuacji są kobiety i młode dziewczęta w kraju, w którym na co dzień pracuje. Zwracał uwagę, że to one są największymi ofiarami konfliktu politycznego i zbrojnego, do jakiego dochodzi w Republice Środkowoafrykańskiej.

“W czasie konfliktu, jaki miał miejsce w styczniu tego roku, kiedy miasto Bouar było zajęte przez rebeliantów przez ponad miesiąc, wiele dziewcząt zostało zgwałconych, wiele doświadczyło przemocy. Stali za tym rebelianci, którzy oficjalnie mówili, że nie mają nic przeciwko ludności cywilnej; oficjalnie żądali tylko dymisji prezydenta, ale rzeczywistość była zupełnie inna” - mówił ks. bp Mirosław Gucwa.

Aby uniknąć przemocy i wojny, ludzie chronili się na parafiach i w seminariach. Bp Gucwa miał okazję rozmawiać z kobietami, które zostały skrzywdzone. Od osób, które opiekują się ofiarami konfliktu, usłyszał, że przez długi czas młode dziewczęta chowają w swoich sercach rany. Pamiętają o krzywdzie, z jaką się spotkały. Szansą dla nich jest taki ośrodek, jak “Wstań i stój”. Pozwala im stanąć na nogi.

“Niektóre z dziewcząt z naszego centrum, nie mając wsparcia rodziny, sprzedawały same siebie. To centrum otwiera przed dziewczętami perspektywę życia w godności. Co roku zgłasza się ponad 30 dziewcząt. Po pewnym czasie musimy powiedzieć niektórym, że nie ma już miejsca” - wskazał ordynariusz diecezji Bouar.

Poprzez pomoc z Parafii Matki Bożej Pocieszenia przed kobietami otwiera się nadzieja na lepszą przyszłość. Wiele z nich jest młodymi matkami. Dlatego z pomocy korzystają także ich dzieci i całe rodziny.

“Wyrażam szczerą wdzięczność. Pan Bóg, który jest bogaty w miłosierdzie, jest hojniejszy, na pewno w jakiś sposób wynagrodzi ten dar serca” - powiedział bp Gucwa.

Ordynariusz diecezji Bouar dodał, że poprzez taką pomoc wiele kobiet doświadcza w swoim życiu pocieszenia. Podkreślił, że w ten sposób dzielimy się największym skarbem, jaki mamy - miłością. “Chrońmy ten skarb” - mówił ks. bp Mirosław Gucwa.

“W ten sposób będziemy mogli pocieszać innych. Jeśli nie chroni się tego skarbu, prowadzi to do dramatu. Jeśli zastanawiamy się nad przyczyną konfliktów zbrojnych w różnych krajach, np. w RŚA, to jest nią niewierność Bogu i przykazaniom. Przykazania, które najczęściej są łamane, to nie kradnij i nie zabijaj” - dodał biskup z Afryki.

RŚA jest krajem dwa razy większym od Polski. Są tutaj cenne surowce, m.in. złoto i diamenty. Są też złoża ropy, która nie jest wydobywana. To o nie m.in. toczy się polityczny konflikt. Bp Gucwa prosił wiernych o modlitwę w intencji pokoju dla Republiki Środkowoafrykańskiej.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW