Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Podsumowanie wizyty JE biskupa Edwina Dela Peña z Filipin i i Dyrektora ACN Philippines Jonathan’a Luciano

Biskup z FilipinNasi goście przelecieli do Warszawy w czwartek 14 lipca. Odwiedzili biuro Sekcji Polskiej ACN przy ul. Wiertniczej 142. Następnie obejrzeli miasto oprowadzani przez ks. Andrzeja Paś, a potem udali się na spoczynek do hotelu.

W piątek 15 lipca bp Dela Peña był gościem honorowym Sympozjum Ekumenicznego i Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Jedność w różnorodności”, gdzie wystąpił obok ks. Waldemara Cisło i ks. Mariusza Boguszewskiego z biura Sekcji Polskiej ACN.

Stamtąd udał się prosto do Łodzi na spotkanie z arcybiskupem metropolitą łódzkim Grzegorzem Rysiem w siedzibie kurii. Po półgodzinnej rozmowie, w której - prócz księży biskupów - wzięli udział przedstawiciele Kościoła partykularnego oraz pracownicy PKWP (ks. Paweł Kaczmarczyk i Tomasz Zawal) odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych i ogólnokrajowych mediów. Podczas konferencji biskup Edwin przedstawił bardzo trudną sytuację Kościoła w swojej diecezji (wł. prałaturze terytorialnej), która stała się areną walk między ekstremistami islamskimi z grupy „Maute”, sprzymierzonymi z ISIS, a siłami rządowymi. W wyniku pięciomiesięcznego konfliktu zginęło ok. 1500 cywili. W pierwszych dniach rebelii dżihadyści „polowali” na chrześcijan, okrutnie uśmiercając ok. 30 z nich. Katedra została sprofanowana i podpalona, a sześć przebywających w niej osób – w tym wikariusza generalnego prałatury ks. Teresito „Chito” Suganob – uprowadzono w charakterze zakładników. Szczęśliwie udało im się przeżyć, mimo że terroryści wykorzystywali ich jako żywe tarcze. Biskup ocalał, gdyż w tym czasie przebywał w parafii odległej o kilkadziesiąt kilometrów od Marawi.

Biskup kilkakrotnie podkreślił, że ekstremiści islamscy ponieśli całkowitą klęskę w wymiarze propagandowym i militarnym. Nie udało im się zantagonizować miejscowych muzułmanów i chrześcijan. Jedni od drugich doświadczali gestów solidarności i bezinteresownej pomocy. Muzułmańscy mieszkańcy miasta ukrywali w swoich domach chrześcijan, a chrześcijańscy wieśniacy przyjęli w swoich wioskach muzułmańskich uchodźców z Marawi. „Staliśmy się sobie jeszcze bliżsi, niż przed atakiem ISIS” - powiedział biskup Dela Peña - „ i to daje nam nadzieję, że pokój pomiędzy wyznawcami różnych religii jest możliwy, kiedy na drodze dialogu międzyreligijnego spotykamy się i poznajemy, darząc się wzajemnym szacunkiem” - dodał. W działaniach skierowanych do najbardziej potrzebujących, związanych z pomocą psychologiczną i socjalną, wiodącą rolę odgrywa Kościół w Marawi (przy istotnym wsparciu ACN), z którym współpracuje 200 muzułmańskich i 80 chrześcijańskich wolontariuszy. Nasz gość podkreślił, że w jego diecezji pracuje ośmiu księży i formuje się obecnie dwóch kleryków. On sam posługuje w dwóch odległych parafiach, z uwagi na małą ilość kapłanów. Jednak, mimo próśb o skierowanie księży do pracy na tym terenie, wystosowanych do innych ordynariuszy na Filipinach, nikt się nie zgłasza. Biskup Edwin rozumie, że posłuszeństwo jest tu bardzo ważne, ale najistotniejsza jest odpowiedź na wezwanie, które Pan Jezus kieruje bezpośrednio do serca kapłana, wskazując mu konkretne miejsce i czas posługi.

Pod wieczór goście udali się do Domu Zakonnego oo. dominikanów, gdzie biskup Edwin Dela Peña koncelebrował Mszę św. w kaplicy, razem ze współorganizatorem wizyty w Łodzi - o. Tomaszem Biłką OP i o. Adamem Szustakiem OP. Po liturgii miało miejsce spotkanie otwarte w auli klasztoru, w którym wzięło udział ok. 80 osób. Dyrektor Sekcji Filipińskiej ACN Jonathan Luciano nakreślił obraz ogólnej sytuacji społeczno-politycznej w ich kraju, zwracając uwagę na populistyczne i łamiące prawa człowieka rządy prezydenta Rodrigo Duterte. Zachęta np. do wymierzania sprawiedliwości, a więc linczu lub zabijania dilerów narkotykowych przez normalnych obywateli, przy jednoczesnym uwolnieniu ludzi od wszelkiej odpowiedzialności prawnej spowodowała wojnę wewnętrzną, której ofiary sięgnęły już 25 000 osób. Najczęściej mordowane są osoby uzależnione od narkotyków, a nie ich dystrybutorzy. Niestety, często w taki okrutny sposób wyrównuje się rachunki z przeszłości. Episkopat na Filipinach stanowi najsilniejszy głos przeciw tej zbrodniczej kampanii, upominając się o los uzależnionych, których należy leczyć a nie zabijać. Prezydent Duterte znosi tę krytykę bardzo źle, kierując nastroje społeczne przeciw ludziom Kościoła, drwiąc z nich, a nawet kpiąc z Boga. Pomimo, że w stumilionowym społeczeństwie Filipin ponad 92 miliony to katolicy, postawa prezydenta spotyka się z szeroką aprobatą obywateli, którzy są mamieni poprawą warunków socjalnych i wygraniem wojny z gangami narkotykowymi. Z tych powodów, w ostatnim półroczu, miały miejsce cztery skrytobójcze zamachy na księży, w wyniku których poniosło śmierć trzech kapłanów, a jeden został ciężko ranny.

Publiczność zadawała gościom bardzo wiele pytań. W tym spotkaniu wzięli także udział artyści zrzeszeni we wspólnocie Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, którzy razem z PKWP przygotowują wystawę i aukcję dzieł sztuki. Dochód z niej przeznaczony będzie na wsparcie praw chrześcijan w Pakistanie.

W sobotę 16 lipca, biskup Edwin i Jonathan przyjechali z ks. Pawłem do Poznania. Tutaj najpierw zwiedzili Stary Rynek i okolice biura. Po powrocie biskup udzielił wywiadu ks. Mirosławowi Tykferowi, redaktorowi naczelnemu „Przewodnika Katolickiego”. Później goście spotkali się z red. Bartłomiejem Grysą z miesięcznika „Miłujcie się”.

O godz. 18:00 biskup Dela Peña koncelebrował Mszę św. w kościele św. Rocha w Poznaniu, podczas której wygłosił homilię. We Mszy św. Uczestniczyło ponad 300 wiernych, których przywitał gospodarz miejsca - ks. proboszcz Piotr Garstecki. Po liturgii odbyło się spotkanie otwarte dla zainteresowanych w Centrum Duszpasterskim JPII, obok kościoła. Podobnie jak w Łodzi było wiele pytań dotyczących realnej współpracy międzyreligijnej w Marawi (bp Edwin), sytuacji społeczno-politycznej (p. Jonathan). Po zakończeniu spotkania nasi goście z ks. Pawłem udali się do Lichenia.

W niedzielę 17 lipca, miał miejsce punkt kulminacyjny wizyty biskupa Edwina Dela Peña i Jonathan’a Luciano w naszym kraju. Przy organizacji pomagało czterech młodych wolontariuszy z Poznania: Lidka, Zosia, Marek i Paweł. Biskup Marawi głosił homilię na sześciu kolejnych Mszach św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, nad którą opiekę duchową sprawują księża marianie. Wierni uważnie wsłuchiwali się w słowa naszego gościa, który przedstawiał sytuację swojej diecezji i podkreślał wsparcie, jakie otrzymał od ACN. Po liturgii wolontariusze zbierali ofiary i rozdawali biuletyny, a biskup rozmawiał z ludźmi w kruchcie, błogosławiąc indywidualnie ok. 500 osób i podpisując się na biuletynie. Do akcji dołączył również dyrektor ACN Filipiny.

W poniedziałek 18 lipca, nasi goście, w towarzystwie Tomasza Zawala z poznańskiego biura ACN, pojechali do Krakowa, po drodze zatrzymując się w Częstochowie. Postój w Częstochowie, choć nie planowany, stał się dla nich bardzo wzruszającym momentem wizyty, bowiem mogli pomodlić się przed wizerunkiem Czarnej Madonny, który odsłonięto nieoczekiwanie, kilka minut po ich przybyciu. Biskup Edwin wychodząc ocierał łzy. Jonathan także był bardzo poruszony. Ordynariusz Marawi nabył obrazki z wizerunkiem jasnogórskiej Pani i modlitwą w języku angielskim dla swoich wiernych, oraz 10 dużych kopii ikony, które - jak zdecydował - zawisną we wszystkich kościołach diecezji.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW