Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP na ŚDM w Lizbonie

Zwracamy uwagę na prześladowania chrześcijan.

Zdj. JMJ Lisboa 2023

Między 1 a 6 sierpnia podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) przeprowadzi szereg inicjatyw mających na celu podniesienie świadomości na temat prześladowań chrześcijan na całym świecie i zmobilizowanie ludzi do aktywnej obrony cierpiącego Kościoła w ich własnych krajach.

– Chcemy podnieść świadomość jak największej liczby uczestników ŚDM na temat prawdy o Kościele prześladowanym na całym świecie, która niestety dla wielu nadal pozostaje nieznana – mówi Catarina Martins de Bettencourt, dyrektor sekcji portugalskiej PKWP. Zgiełk, który zazwyczaj towarzyszy takim wydarzeniom, jest już wyczuwalny w krajowej siedzibie PKWP w Lizbonie, gdzie przygotowywane są materiały na wystawy, gromadzą się wolontariusze i dopracowują plany. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik podczas dni, w których stolica Portugalii będzie gościć ponad milion młodych ludzi ze wszystkich kontynentów i prawie z każdego kraju na świecie. – Taka okazja zdarza się raz w życiu i nie chcemy jej zmarnować – mówi Martins de Bettencourt i dodaje, że „nie codziennie można uczestniczyć w wydarzeniu tak ważnym jak ŚDM, a w przypadku PKWP traktujemy to jako dużą odpowiedzialność”.

„Bohaterowie wiary” - wystawy i wydarzenia

Podczas trwających tydzień Światowych Dni Młodzieży PKWP zorganizuje kilka wydarzeń, których celem będzie zwrócenie uwagi na rzeczywistość prześladowanego Kościoła na świecie oraz świadectwo wiary płynące z krajów, w których nie ma wolności religijnej.

– Naszym celem jest zaproszenie każdej osoby, która podejdzie do naszego stoiska, na wystawy i konferencje, które będziemy organizować, a także filmy, które będziemy wyświetlać, do bliższego przyjrzenia się tematowi prześladowań chrześcijan – mówi szefowa PKWP w Portugalii. W kilku częściach miasta odbędą się różnorakie inicjatywy pod wspólnym tytułem „Bohaterowie wiary”.

Jednym z głównych miejsc, w których pielgrzymi i odwiedzający będą mogli mieć bezpośredni kontakt z rzeczywistością prześladowanych chrześcijan, jest Bazylika Męczenników w dzielnicy Chiado, gdzie PKWP zorganizuje wystawę z kilkoma chrześcijańskimi artefaktami, które zostały zbezczeszczone w Iraku. Wystawa ukazuje brutalne doświadczenia tamtejszych chrześcijan, kiedy dziewięć lat temu, począwszy od 6 sierpnia 2014 roku, biblijna Równina Niniwy była okupowana przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

W Bazylice odbędzie się również konferencja ze świadectwami dwóch chrześcijan: Josepha Fadelle i Rafiego Ghattasa. Ten pierwszy jest Irakijczykiem nawróconym z szyickiego islamu, który został aresztowany, torturowany i zmuszony do ucieczki z kraju wraz z żoną i dziećmi. Swoją historię opowiada w napisanej przez siebie książce „Cena do zapłaty”. Z kolei Rafi Ghattas, palestyński chrześcijanin z Ziemi Świętej, opowie o doświadczeniach swojej społeczności, która obecnie stanowi zaledwie 1% populacji.

Portugalski oddział PKWP zorganizował również wystawę fotografii w krużgankach starego klasztoru Graça, przedstawiającą Kościół prześladowany poprzez konkretne historie mężczyzn i kobiet z różnych krajów, którzy są przykładem wierności Jezusowi w obliczu przeciwności losu.

Filmy dokumentalne o prześladowanym Kościele

Kolejną inicjatywą przygotowywaną przez PKWP na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie jest projekcja kilku filmów dokumentalnych o życiu ludzi, których wiara wystawiana jest na co dzień na próbę. Będą one prezentowane na wystawie w kinie São Jorge. Świadectwa i historie zebrane przez PKWP w ostatnich latach pochodzą z Mozambiku, Syrii, Hondurasu, Kambodży i Etiopii. – Przede wszystkim chcemy, aby młodzi ludzie poczuli się wezwani przez te przykłady chrześcijan, którzy stanęli w obliczu tak wielu niebezpieczeństw i zagrożeń i którzy, mimo wszystko, zawsze kontynuowali głoszenie swojej wiary do końca, bez względu na konsekwencje – wyjaśnia Martins de Bettencourt i dodaje: „Mamy nadzieję, że uda nam się zasiać w ich sercach ziarno, jak również chęć uczestnictwa w tej misji pomocy i solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i Kościołem znajdującym się w potrzebie”.

Stoisko PKWP będzie w Mieście Radości w Belém.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW