Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Nazarejczyk” oznacza, że Bóg mnie chce!

Rozważania ks. prof. Waldemara Cisło na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (12 maja 2024).

Zdj. ACN

Litera ن (nun) była wyrokiem. Sięgnięto po nią, by oznaczyć domy chrześcijan w trakcie prześladowań. Miała zmusić ich do ucieczki; być komunikatem, że wszystko co mieli już nie należy do nich. Islamscy ekstremiści użyli jej, by w dzieciach, kobietach, mężczyznach wzbudzić wyłącznie strach.

Co kryje się za literą ن? Słowo „nasara”, co oznacza „uczniowie Nazarejczyka”.

Jeśli z uwagą prześledzimy Mękę Pańską i jej opis, jaki zostawił nam św. Jan w swojej Ewangelii, to słowo „Nazarejczyk” znajdziemy na krzyżu, gdzie Piłat kazał umieścić tytuł winy. J 19,19: „A było napisane: Jezus Nazarejczyk, Król żydowski”. W pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich słowo „Nazarejczyk” słyszymy z ust apostoła Piotra. I w jego pierwszym wystąpieniu, i przy bramie nazywanej Piękną, gdzie leżał człowiek od urodzenia zmagający się z chorobą. Ten, który pierwszy wszedł do pustego Grobu, mówi do chromego: „W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!”. Spełnia się to, co zapowiedział Pan, że w Jego imię uczniowie będą wyrzucać złe duchy, mówić nowymi językami, węże brać do rąk, a nie zaszkodzi im to, kłaść ręce na chorych, by ci odzyskali zdrowie (Mk, 16, 15-20).

A co ze słowem „Nazarejczyk”?

Ono pokazuje nam, że Chrystus nie odrzucił tego, skąd był. Jeśli z Nazaretu, to znaczy, że stał się jednym z nas. Człowiekiem, który był wśród ludzi, z ludźmi, dla ludzi. Wzięty do nieba, nie zostawił nas sierotami. Wzięty do nieba, oddał Ewangelię w nasze ręce, by przez nas dotarła na cały świat. Dlatego czas byśmy odkryli, że słowo „Nazarejczyk” oznacza też: Bóg mnie chce! Bóg się do mnie przyznaje!

I módlmy się za tych, którzy przyznają się do Niego na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji, wszędzie, gdzie Kościół spotyka się z prześladowaniami.

ks. prof. Waldemar Cisło

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW