Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kolejny kapłan porwany w Nigerii

Ks. Basil Gbuzuo został uprowadzony w środę 15 maja. Jest czwartym księdzem porwanym w Nigerii od początku roku – informuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Zdj. ACS Italia

Kapłan został napadnięty przez uzbrojonych mężczyzn ok. godz. 8.00, gdy prowadził samochód. O modlitwę w intencji porwanego księdza zaapelował do wiernych ks. abp Valerin Okeke, metropolita archidiecezji Onitsha, w której pracuje ks. Basil Gbuzuo.

Archidiecezja podejmuje wysiłki zmierzające do uwolnienia kapłana. W oświadczeniu przekazała, że poleca go „wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Matki Kapłanów”.

Ks. Basil Gbuzuo jest rezydentem w Parafii Świętej Trójcy w Ogidi.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie informuje, że to czwarte porwanie kapłana w Nigerii od początku roku. W poprzednim roku w kraju odnotowano 28 takich przypadków.

„Nigeria jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów dla kapłanów” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP. Wykładowca UKSW przypomina o tragedii, jaka wydarzyła się na początku 2023 roku, gdy ks. Isaac Achi został zaatakowany w miejscu swojego zamieszkania, na plebanii.

„Docierały do nas informacje, że oprawcy, nie potrafiąc wejść do budynku, postanowili podłożyć ogień. Ks. Isaac w ostatnich chwilach przed atakiem zdążył się wyspowiadać u innego kapłana, który zdołał uciec. Ciało zamordowanego zostało zamienione w popiół. Niektóre relacje wskazywały, że oprawcy spalili duchownego żywcem” – tłumaczy ks. prof. Cisło.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2023 roku odnotowała na świecie 132 przypadki, gdy księża i osoby zakonne zostały zabite, uprowadzone lub uwięzione.

W Nigerii kapłani są najczęściej porywani dla okupu. Wciąż nie ma żadnych informacji o trzech księżach porwanych w latach wcześniejszych. Ks. John Bako Shekwolo zaginął w 2019 roku. Ojcowie Joseph Igweagu i Christopher Ogide zostali porwani w 2022 r.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW