Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP buduje studnię w Sudanie Południowym

Dzięki wsparciu darczyńców polska sekcja PKWP finansuje budowę studni dla mieszkańców Pogwic w Sudanie Południowym.

Sudan Południowyzdj. o. Krzysztof Zębik

Polska sekcja PKWP na bieżącą odpowiada na potrzeby ojców kombonianów pracujących na co dzień w Sudanie Południowym. Środki, jakie są przekazywane z Polski, pozwoliły na doraźną pomoc humanitarną, m.in. dożywianie dzieci i budowę pomieszczeń, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele.

„Przez prawie rok wyżywiliśmy dzieci w jednej ze szkół podstawowych, która liczy prawie tysiąc uczniów. Pomogliśmy także najbiedniejszym rodzinom w czasie głodu. Udało nam się wybudować pokój nauczycielski, toalety i magazyn w szkole podstawowej w Jurniel” – mówi o. Krzysztof Zębik, który na co dzień pracuje w Yirol w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym.

Dzięki wsparciu, jakie przekazało do Yirol Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w mieście udało się wybudować internat z 40 łóżkami. Umożliwia to organizowanie warsztatów i formację katechistów.

„Do Yirol często nie dociera pomoc humanitarna ze światowych organizacji. Dlatego tak ważne jest to, co my robimy” – mówi ks. Paweł Antosiak z PKWP.

O. Krzysztof Zębik zwrócił się do polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z prośbą o wsparcie w budowie studni w Pogwic. To wioska, w której znajduje się około 60 domostw, zamieszkiwanych przez całe rodziny: dzieci, kobiety, mężczyzn i starców. Mieszkańcy zajmują się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt. Korzystają najczęściej z wody deszczowej. Do najbliższej studni muszą pokonać trasę o długości kilku kilometrów.

Ogromne trudności pojawiają się w wiosce w porze suchej. Mieszkańcy muszą emigrować, opuszczają swoje domy, przez co zdarza się, że są okradani. Ci, którzy zostają, korzystają z brudnej wody, narażają się na choroby.

Wykopanie studni, która powstaje w Pogwic, sfinansowali Państwo Anna i Władysław Sinkiewiczowie. W przekazaniu wsparcia pośredniczy PKWP.

„Wybudowana studnia jest początkiem życia dla wioski. Mieszkańcy będą mieli dostęp do wody, co oznacza bezpieczeństwo dla nich i szansę, by obok powstała szkoła” – tłumaczy ks. Paweł Antosiak.

Dzięki studni mieszkańcy Pogwic będą mogli gotować w czystej wodzie, będą rzadziej chorować, nie będą odwodnieni. Jeśli w regionie powstanie szkoła, oznaczać to będzie duże ułatwienie. Dziś uczą się tylko nieliczni mieszkańcy wioski. Przechodzą kilka kilometrów do Kaduli, gdzie mają lekcje.

PKWP myśli już o kolejnych projektach dla Yirol.

„Mamy nadzieję pomóc tam wybudować centrum, do którego młodzież i dzieci będą przychodzić na posiłki, odrabiać lekcje, mieć bezpieczne miejsce. Wierzymy, że może jeszcze nie w tym, ale w przyszłym roku uda się to zrealizować” – podkreśla ks. Paweł Antosiak.

O sytuacji w Sudanie Południowym o. Krzysztof Zębik mówił w rozmowie z PKWP. Tekst dostępny pod linkiem: https://pkwp.org/newsy/swiadectwo_misjonarza_z_sudanu_poludniowego_1

Misjonarz prowadzi blog, w którym informuje o podejmowanych działaniach i sytuacji mieszkańców Yirol: http://krzysiekimisje.pl/.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW