Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistanka: Walka o sprawiedliwość

Zmagania 14-letniej pakistańskiej dziewczyny o uwolnienie się od mężczyzny, który ją zgwałcił i siłą skłonił do małżeństwa oraz nawrócenia religijnego - przybrała nieoczekiwany obrót po tym, jak oskarżony nie stawił się w sądzie.

Pakistanka-Walka o sprawiedliwość

Sąd w Rawalpindi zażądał nowych dowodów w przypadku sprawy Mairy Shahbaz, katoliczki z miasta Madina w pobliżu Faisalabad. Dotyczyło to raportów lekarskich, a także materiałów dokumentacyjnych – takich jak: akta policyjne oraz świadectwa urodzenia i ślubu.

Mohamad Nakash Tariq nie pojawił się na sądzie, który rozpatrzył wniosek o unieważnienie jego małżeństwa z Mairą z powodu jej niepełnoletności i samego ślubu, który odbył się wbrew jej woli. Prośba sądu o zbadanie dowodów była następstwem wcześniejszej decyzji , która sankcjonowała małżeństwo z Nakashem . Podstawa prawna opierała się na rzekomym „przyjęciu” islamu przez kobietę. Jednakże zaledwie dwa tygodnie później, 18 sierpnia, Maira sama poszła na policję, mówiąc, że uciekła z domu Nakasha w Faisalabadzie. Złożyła szereg skarg przeciwko mężczyźnie, oskarżając go o brutalne porwanie jej, zażywanie narkotyków, zmuszanie do ślubu i przejścia na islam. Maira oświadczyła, że mężczyzna ją zgwałcił, szantażował i zagroził, że opublikuje film, który ma pokazać, że została zgwałcona zbiorowo. Oskarżyła go również o zmuszanie jej do prostytucji. Dodała, że Nakash groził jej i jej rodzinie, że ich zabije, jeśli ona do niego nie wróci. Jej obrona koncentruje sprawę na akcie urodzenia i innych oficjalnych dokumentach wskazujących, że miała 13 lat w chwili ślubu z Nakashem, co według jej porywacza miało miejsce w październiku ubiegłego roku. Duchowny muzułmański, którego podpis widnieje na akcie małżeństwa, obecnie odcina się od sprawy. Sąd, który zebrał się w ubiegłą środę (23 września), wezwał Mairę do poddania się badaniom lekarskim w celu wykrycia śladów wykorzystywania seksualnego, ale istnieją obawy, że takie dowody mogą być zbyt słabe, biorąc pod uwagę, że zdarzenia miały miejsce co najmniej sześć tygodni temu.

W wywiadzie udzielonym PKWP, prawniczka Mairy, Sumera Shafique, powiedziała: „Rodzina Mairy obawia się, że Nakash chce ją ponownie porwać i zabić wszystkich członków rodziny ”. Sumera dodała, że całościowe dowody są na korzyść Mairy, ale nawet jeśli wygra sprawę, nie będzie bezpieczna. „Opuszczając Nakasha i wracając do swojej rodziny, Maira zawsze będzie uważana za zdrajczynię islamu w oczach Nakasha i grup mafijnych”.

Ks. Andrzej Paś
ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW