Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Ustawa o bluźnierstwie

Przewodniczący Narodowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Kościoła Katolickiego w Pakistanie, Ojciec Emmanuel Yousaf, stwierdził podczas wizyty w centrali międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej "Pomoc Kościołowi w Potrzebie ", że zauważył niewielkie zmiany zachodzące w społeczeństwie pakistańskim w odniesieniu do ustawy o bluźnierstwie.

Nie widzi żadnych szans na zniesienie kontrowersyjnych przepisów, ale w ostatnich czasach coraz częściej miały miejsce dyskusje w mediach, z udziałem nawet islamskich duchownych, o potrzebie modyfikacji tego prawa. "Oni nigdy nie zgodzą się na pełne unieważnienie tych przepisów, ale mówią, że trzeba coś zrobić, aby nie były nadużywane" stwierdził o.Yousaf .

"Przez wiele lat mówiliśmy o tym, jak prawo to jest nadużywane" - powiedział przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, która zajmuje się takimi sprawami. „Mniejszości religijne są całkowicie bezbronne i nie mogą się bronić. Wielu z oskarżonych, którzy należą do mniejszości religijnych, zostało już zabitych i nie mieli oni żadnej szansy na rozprawę sądową. Nikt nie odważyłby się nadużywać tego prawa w tej formie, wobec muzułmanów, którzy stanowią około 97 % populacji i są wspierani przez swoje klany i plemiona".

O. Yousaf opisał jako "precedens" przypadek 14-letniej dziewczynki Rimshy pochodzącej z Islamabadu, która miała duże trudności w uczeniu się. Została ona niesłusznie oskarżona o palenie stron Koranu. Policja aresztowała imama, który jest podejrzany o podrzucenie tej dziewczynce nadpalonych stron Koranu. "Spotkałem rodziców Rimshy i odwiedziłem miejsce, w którym miało miejsce to zdarzenie. W sąsiedztwie domu dziewczynki mieszka około 500 rodzin chrześcijańskich. Fałszywe oskarżenia o bluźnierstwo, są formułowane po to, aby zmusić chrześcijan do opuszczenia tych terenów." Według o. Yousaf, Imam, który został zatrzymany oświadczył, że chce "pozbyć się tych ludzi".

Podczas spotkania ekspertów Światowej Rady Kościołów w Genewie w zeszłym tygodniu, w którym uczestniczył o. Yousaf, wypracowano stanowisko, że procedura prawna w takich przypadkach musi zostać zweryfikowana. Światowa Rada Kościołów skrytykowała nadużycia w stosowaniu tego prawa i wezwała rząd pakistański do przeglądu postępowań sądowych. W spotkaniu wzięło udział około 100 specjalistów z różnych dziedzin i wspólnot religijnych. Konferencja ta odbyła się równolegle z 21. sesją Rady Praw Człowieka ONZ, która trwała do końca września w Genewie.

Pakistańskie prawo o bluźnierstwie przewiduje karę dożywotniego więzienia za zbezczeszczenie Koranu i karę śmierci za znieważanie proroka Mahometa. W praktyce oskarżyciel nie musi udowodnić winy oskarżonego, ale oskarżony musi udowodnić swoją niewinność. W wielu przypadkach dochodzi do linczu zamiast rozprawy sądowej. Komisja Sprawiedliwości i Pokoju Kościoła Katolickiego w Pakistanie pomaga oskarżonym i ich rodzinom, które zazwyczaj cierpią również z powodu zagrożenie ich zdrowia i życia.

PKWP tł. /W. Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW