Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Kościół opłakuje ofiary zamachu samobójczego

Dwaj zamachowcy - samobójcy zaatakowali 130-letni kościół w północnej części Pakistanu, zabijając ponad 80 osób.

W kilka godzin po eksplozji katoliccy biskupi Pakistanu wydali oświadczenie potępiające ten zamach, który miał miejsce 22 września w anglikańskim kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W oświadczeniu abp Josepha Coutts z Karaczi, przewodniczący Pakistańskiej Konferencji Biskupów Katolickich, powiedział: "Atakowanie niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci podczas modlitwy w kościele jest karygodnym aktem tchórzostwa". W rozmowie z przedstawicielem Pomoc Kościołowi w Potrzebie w poniedziałek 23 września biskup Sebastian Shaw, Administrator Apostolski archidiecezji Lahore, powiedział: "Wczoraj odbył się pogrzeb 81 zabitych osób. Wielu rannych w tym zamachu jest nadal w krytycznym stanie, to bardzo, bardzo smutne".

Chociaż według oficjalnych danych 81 osób zginęło - a liczba osób rannych wynosi obecnie 146 - to niektóre chrześcijańskie źródła podają, że zabitych może być nawet ponad 100 osób. Wybuch miał miejsce w kościele na terenie Kohati Gate w Peszawarze rano, zaraz po zakończeniu Komunii. Peszawar jest stolicą prowincji Khyber Pakhtunkhwa (dawniej zwana Północno- Zachodnią prowincją Graniczną), gdzie islamskie grupy ekstremistyczne mają swe siedziby. Grupa bojowników Tahrik-e-Taliban Jandullah twierdzi, że dokonała tego zamachu w odwecie za bombardowania prowadzone przez amerykańskie drony. Ale z oświadczenia głównej pakistańskiej grupy talibów, Tahrik-e-Taliban Pakistan, jasno wynika, że nie mają oni nic wspólnego z atakiem na kościół. W swoim oświadczeniu abp Joseph Coutts powiedział, że wydarzenie to "dowodzi", że „narasta nietolerancja religijna ... i osiągnęła ona obecnie niepokojące rozmiary".

Domaga się on, aby rząd "podjął natychmiastowe działania w celu ujęcia osób odpowiedzialnych za ten atak" i wezwał władze do ochrony miejsc kultu wszystkich mniejszości religijnych. Biskup Sebastian Shaw powiedział, że cały kraj jest bardzo zasmucony z powodu śmierci tak wielu osób. "Jesteśmy bardzo, bardzo smutni. Nie tylko chrześcijanie - ale myślę, że wszyscy Pakistańczycy są bardzo, bardzo smutni. Wszyscy wyrażają żal, że ofiarami są niewinni ludzie". Premier Pakistanu Nawaz Sharif potępił atak, mówiąc: "Terroryści nie mają religii - a ataki na niewinnych ludzi są sprzeczne z nauką islamu i wszystkich innych religii." Po zamachu, rząd krajowy ogłosił trzy dni żałoby (23 - 25 września) a Arcybiskup Coutts oświadczył, że instytucje oświatowe prowadzone przez Kościół będą w tym czasie zamknięte.

PKWP/ John Newton

Tł. W. Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW