Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Od Fatimy po Myanmar płynie dziś modlitwa różańcowa dzieci, by świat się zmienił

18 października - „Milion dzieci modli się na różańcu”

Milion dzieci modli się na różańcu - 18 październikaZdj. ACN International / Modlitwa różańcowa dzieci w Libanie, 2021.

Do centrali i biur krajowych Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) napływają e-maile i wiadomości z diecezji, misji i parafii z całego świata, od Afganistanu po Zambię: z Kolumbii, Ghany, Libanu, Peru, RPA, Sierra Leone, Sudanu Południowego, Ugandy, Wenezueli, Mozambiku, Bośni i Hercegowiny oraz oczywiście z Polski. Oficjalna liczba uczestników może być wyższa niż w ubiegłym roku – przypomnijmy, w kampanii w 2020 r. wzięło udział ponad 500 tys. dzieci.

W minionych dniach dostaliśmy m.in. wiadomość z diecezji w Myanmarze, w której jeden z liderów lokalnego Kościoła (ze względów bezpieczeństwa pozostaje anonimowy) wyraził nadzieję, jaką wiąże z modlitwą różańcową: „Bardzo dziękuję za zaproszenie nas do udziału w światowej kampanii modlitewnej 'Milion dzieci modli się na różańcu'. Wysłałem powiadomienie do wszystkich proboszczów, aby zorganizowali wiernych w parafiach. Od miesięcy tutejsza sytuacja nie jest dobra. Pandemia jest dość poważna na naszym terenie. Wszystkie wioski są zamknięte. Codzienna modlitwa różańcowa jest jedynym źródłem siły fizycznej i psychicznej. Nasza diecezja dołączy do was i będzie się modlić za was i w waszych intencjach. Jestem wam dozgonnie wdzięczny za wszelką troskę, miłość, życzliwość i hojne wsparcie, jakie nam okazujecie”.

W innej wiadomości, jaką otrzymaliśmy z wikariatu apostolskiego Aguarico w amazońskim Ekwadorze, biskup Adalberto Jiménez Mendoza deklaruje swoje zaangażowanie w inicjatywę i informuje PKWP, że w kampanii modlitewnej weźmie udział co najmniej 2500 dzieci, a liczba ta może wzrosnąć do 7500, jeśli włączeni zostaną również pozostali członkowie rodzin.

Milion dzieci modli się na różańcu - 18 październikaZdj. ACN Polska / Mali uchodźcy z Sudanu Pd - mieszkańcy obozu w Bidibidi, z o.Andrzejem Dzidą SVD - procesja różańcowa, 2021.

Jak przekazał nam z kolei o. Andrzej Dzida SVD, przełożony misji werbistów w Sudanie Południowym i Ugandzie, akcja modlitewna „Milion dzieci modli się na różańcu” w obozie dla uchodźców z Sudanu Pd w Bidibidi (Uganda) trwa już od soboty 16 października. W zamieszkiwanym przez ok. 300 tysięcy obozie jest 5 stref, zatem nie byłoby możliwe, by 4 Misjonarzy Słowa Bożego i 7 sióstr Służebnic Ducha Świętego posługujących duszpastersko na tym obszarze, przeprowadziło akcję modlitewną jednego dnia. Trzeba ją było rozłożyć w czasie. 18 października zaplanowano mszę św., a po niej procesję różańcową, na czele której niesione są kolorowe flagi, symbolizujące kontynenty świata (tak jak tzw. różaniec misyjny). Jak mówił nam o. Andrzej, dzieci z Bidibidi zawsze modlą się za cały świat, także za Polskę. Prócz modlitwy dzieci i młodzież przedstawiają też scenki-dramy, czyli coś w czym prócz tańca wyrażają najbardziej swoją wiarę i miłość do Maryi. Łącznie w kampanii modlitewnej w obozie dla uchodźców bierze udział ok. tysiąc młodych osób.

Przypomnijmy, inicjatywa modlitewna „Milion dzieci modli się na Różańcu” została zainspirowana słowami św. Ojca Pio, który widząc grupę dzieci odmawiających tę modlitwę, powiedział: „Kiedy milion dzieci będzie odmawiać Różaniec, świat się zmieni”. Warto dodać, że w tym roku akcja jest również wspierana przez Papieską Sieć Modlitwy, Światowy Apostolat Fatimy oraz samo sanktuarium w Fatimie, które jest tak ściśle związane z Różańcem.

W tym roku inicjatywa koncentruje się wokół osoby św. Józefa, cytując list apostolski „Patris corde” („Ojcowskim sercem”), napisany przez papieża Franciszka z okazji Roku Świętego Józefa w 150. rocznicę ogłoszenia go patronem Kościoła powszechnego (Rok Jubileuszowy zakończy się 8 grudnia br.). Tegoroczna kampania zachęca dzieci do modlitwy „przez ręce Maryi i pod opieką świętego Józefa”. Kardynał Mauro Piacenza, międzynarodowy prezydent PKWP, przypomina, że św. Józef jako patron Kościoła powszechnego „jest dla nas wspaniałym przykładem tego, że Bóg może ze wszystkiego wyprowadzić dobro dzięki naszej modlitwie, wierności i posłuszeństwu Jego Słowu”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW