Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

O pokój i jedność modliło się co najmniej 840 tys. osób ze 140 krajów świata”

18 października, Milion dzieci modli się na różańcu


Zdj. ACN International / Dzieci uczestniczące w inicjatywie modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu” w Pembie (Cabo Delegado) w Mozambiku, 18.10.2022.

Ponad 840 tys. osób ze 140 różnych krajów odpowiedziało na apel papieża Franciszka, by dzieci przyłączyły się do inicjatywy „Milion dzieci modli się na różańcu”, promowanej przez międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Jak co roku akcja miała miejsce 18 października.

Dane te obejmują tylko osoby zarejestrowane na stronie http://modlitwamilionadzieci.pl/, więc liczby te są prawdopodobnie jeszcze wyższe, ponieważ wiele osób uczestniczyło w wydarzeniu bez rejestracji.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi z takiego odzewu. Na całym świecie dzieci zebrały się, by modlić się o pokój, nawet w krajach będących obecnie w stanie wojny” - mówi dr Thomas Heine-Geldern, Prezydent Wykonawczy ACN International (PKWP). „Na przykład Kościół greckokatolicki w Ukrainie poinformował nas, że inicjatywa była rozpropagowana we wszystkich jego parafiach; pojawiły się też zdjęcia dzieci uczestniczących w akcji w Pembie w Mozambiku, który w ostatnich latach został poważnie dotknięty przez terroryzm”.

„Niektóre liczby są niesamowite! Najwięcej uczestników było w Polsce - prawie ćwierć miliona, następnie na Słowacji - niemal dwieście tysięcy. Wiele dzieci wzięło udział w modlitwie w Australii i w Indiach” - podkreśla Heine-Geldern.

Choć liczby i statystyki mogą dać wyobrażenie o zasięgu kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”, PKWP podkreśla jednak, że liczy się każda modlitwa: „Są dzieci, które dołączyły z krajów, gdzie chrześcijanie stanowią niewielką grupę, takich jak Arabia Saudyjska, Oman, Katar i Azerbejdżan. Dołączyły też dzieci z krajów azjatyckich, gdzie chrześcijanie nie mają łatwego życia, jak Laos, Bhutan - gdzie zapisała się jedna osoba - czy Myanmar (Birma)”.

Według przekazanych PKWP informacji, w inicjatywie wzięły udział setki szkół z całego świata. W samej Kenii do inicjatywy oficjalnie przyłączyło się 50 szkół, ale były także szkoły z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Polski, Korei Południowej, Argentyny, Chile i Meksyku, by wymienić tylko kilka krajów.

Dzieci z różnych krajów zgromadziły się też w Kaplicy Objawień w Sanktuarium w Fatimie w Portugalii, aby o godzinie 18.30 odmówić różaniec, który był transmitowany na żywo przez telewizję i radio, dzięki czemu wiele osób mogło się również modlić. Podobnie było w Polsce - różaniec dzieci w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach o godz. 9.00 był transmitowany i można się było połączyć we wspólnej modlitwie online poprzez stronę internetową sanktuarium.

Początki inicjatywy modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu” sięgają roku 2005, kiedy to w stolicy Wenezueli Caracas widziano grupę dzieci modlących się na różańcu, a niektórym dorosłym, którzy byli świadkami tej sceny, przypomniały się słowa św. ojca Pio, który powiedział: „Kiedy milion dzieci będzie odmawiać różaniec, świat się zmieni”. Od tego czasu kampania promowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) szybko się rozprzestrzeniła i stała się fenomenem na skalę światową. Jej celem jest prośba o pokój i jedność na całym świecie, a jednocześnie zachęcenie dzieci i młodzieży do zaufania Bogu w trudnych chwilach.

Szersze sprawozdanie z przebiegu kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” w Polsce już niebawem.

Zdj. ACN Poland / Dzieci uczestniczące w inicjatywie modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu, 18.10.2022.

Na podstawie liczby osób, które zarejestrowały się na stronie PKWP, „pierwsza dziesiątka” z łącznie 140 krajów przedstawia się następująco:

1. Polska 246,823

2. Słowacja 191,011

3. Filipiny 41,752

4. Australia 40,005

5. Indie 36,584

6. Hiszpania 29,845

7. Portugalia 25,911

8. Włochy 25,563

9. Brazylia 23,858

10. Wielka Brytania 21,720

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW