Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: Wraz z upadkiem Mubi ...

Spalony ołtarzTerroryści ogłosili, że wszystkie zajęte przez nich miasta stanowią część Islamskiego Kalifatu. Ludzie są zmuszani do przyjęcia i praktykowania surowych doktryn jakie propagują bojownicy.

Boko Haram pojawiła się jako grupa terrorystyczna w roku 2009. W ciągu ostatnich kilku miesięcy byliśmy świadkami agresywnej działalności Boko Haram. Wiele ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych domów. Teraz, tysiące z nich żyją w jaskiniach w górach; nieliczni, którzy byli w stanie uciec przebywają u przyjaciół i krewnych w Maiduguri i Yola. Tysiącom udało się uciec do Kamerunu i żyją tam w bardzo trudnych warunkach z powodu braku żywności, schronienia i leków. Wielu rodziców zmarło pozostawiając swoje dzieci sierotami. Wielu młodych ludzi jest na siłę wcielanych do wojska, podczas gdy kobiety i dzieci są zmuszane do przejścia na islam. Wielu Nigeryjczyków zostało uwięzionych i są zmuszeni do przestrzegania zasad szariatu w takich miejscowościach jak: Bama, Gwoza, Madagali, Gulak, Shuwa, Michika Uba i Mubi. Są to miasta na drodze łączącej Maiduguri i Yola w stanie Adamawa. Według naszej oceny wszystkie te zdobyte miasta nie są już częścią nigeryjskiego państwa, ponieważ nikt nie może tu się dostać, a ci którym udało się uciec mają do opowiedzenia wiele tragicznych historii. Terroryści ogłosili, że wszystkie zajęte przez nich miasta stanowią część Islamskiego Kalifatu. Ludzie są zmuszani do przyjęcia i praktykowania surowych doktryn jakie propagują bojownicy.

Mubi jest głównym miastem wspólnoty chrześcijańskiej i drugim, po Yola, największym handlowym miastem w stanie Adamawa. W nim mieści się dekanat w ramach diecezji Maiduguri. Posiada również dwa silne ośrodki katolickie, są parafialne pod wezwaniem św. Andrzeja i Trójcy Świętej. Posiada również dwa duże duszpasterstwa: Politechnikę Federalną i stanowy Uniwersytet Adamawa. Środa, 29 października był smutnym dniem w całej diecezji. Rebelianci z Boko Haram najechali na miasto zamieszkałe przez ponad 50 000 ludzi i zmusili ich do ucieczki. Spora liczba ludzi uciekła do Kamerunu ale wielu zostało uwięzionych, w tym pięciu księży i dwie siostry zakonne. Spośród sześciu dekanatów trzy zostały zajęte przez terrorystów. Wierzymy w nauczanie Kościoła o dawaniu świadectwa swoją obecnością.

Mamy ponad 100 tysięcy przesiedlonych katolików, którzy nadal próbują uciec z zajętych miast. Na razie diecezja jest obarczona odpowiedzialnością za opiekę nad przesiedleńcami. Robimy to nie patrząc na wyznanie religijne, bo liczy się dla nas każdy człowiek. Mamy ponad siedem obozów w Maiduguri, a inni wysiedleni bracia w wierze przebywają u swoich krewnych i przyjaciół.

Wraz z upadkiem Mubi szacunkowy obraz zniszczeń przedstawia się nastepująco:

Liczba osób zabitych: ponad 2 500 katolików.

Wysiedleńców: Ponad 100 000 katolików. Większość szkół na północnym –wschodzie nie może rozpocząć regularnych zajęć nie tylko z powodu terrorystów, ale również dlatego, że pomieszczenia szkolne służą teraz jako mieszkania dla uchodźców.

Przeniesieni kapłani: Spośród 46 księży pracujących obecnie w diecezji 26 są to przesiedleni kapłani. Wielu z tych kapłanów zostało zakwaterowanych przez biskupa Dami Mamza z diecezji Yola.

Przesiedleni katecheci: Ponad 200 osób.

Przesiedlone siostry zakonne: Ponad 20 sióstr.

Uprowadzone kobiety i dziewczyny: Ponad 200.

Zmuszeni do przejścia na islam: trudna do oszacowania liczba naszych wiernych przeszła na islam wbrew swojej woli.

Opuszczone klasztory: Spośród 5 klasztorów 4 zostały opuszczone.

Miejscowości i władze przejęte przez Boko Haram:

W stanie Borno: Gomboru Ngalla i Bama, Gwoza, Maffa i Abadam. Askira Uba, Dikwa i Marte. Kolejne miasta to: Pulka, Banki, Maiduguri są całkowicie otoczone przez terrorystów. Jedyną drogą ucieczki z Maiduguri jest droga Maiduguri-Damaturu.

W stanie Adamawa: Madagali, Michika, MUBI. Inne to Gulak, Kaya, Shuwa, Bazza, Jaffy, Betso, Mishara, Vimtim, Muchalla, Kala'a, Maiha i Mataka.

W stanie Yobe: Buni Yadi, Gujba, Gulani, Kukuwa, Bularafa, Buni Gari, Bara, Bumsa, Taltaba

Miasta te są pod ścisłą kontrolą terrorystów i żaden Nigeryjczyk nie może do nich wjechać.

Zniszczone kościoły: Ponad 50 kościołów i plebani zostało zburzonych.

Opuszczone kościoły \ duszpasterstwa: Spośród 40 ośrodków parafialnych/duszpasterskich 22 są obecnie opuszczone i zajęte przez terrorystów.

Opuszczone szkoły: diecezja posiada ponad 40 szkół podstawowych i średnich, z czego 30 nie pracuje.

Odszkodowanie: diecezja nie dostała żadnego odszkodowania za zniszczenie mienia w okresie od 2006 do 2009 roku. Również rodziny zabitych nie otrzymały żadnych odszkodowań.

Pismo Święte mówi:

„Lecz to przez wzgląd na Ciebie ciągle nas mordują,

mają nas za owce na rzeź przeznaczone...” (Ps 44, 23)

Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. (Rz 8, 37)

Niech Matka Boża, która jest pomocą dla wszystkich chrześcijan nadal wstawia się za nami u swego Syna.


Ks Gideon Obasogie

Dyrektor Catholic Social Communications

Diecezja Maiduguri

PKWP

Tł. W. Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW