Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: parafie diecezji Maiduguri zapewniają pomoc dla ponad 5000 uchodźców, którzy uciekają przed Boko Haram

NigeriaSytuacja uchodźców, którzy znajdują się w Maiduguri, stolicy stanu Borno w północnej Nigerii, jest dramatyczna, ponieważ bojówkarze z islamskiego ugrupowania Boko Haram, podają się za uchodźców i wkraczają do Maiduguri.

„Sytuacja uchodźców, którzy znajdują się w Maiduguri, stolicy stanu Borno w północnej Nigerii, jest dramatyczna, ponieważ bojówkarze z islamskiego ugrupowania Boko Haram, podają się za uchodźców i wkraczają do Maiduguri”- takie oświadczenie czytamy w notce informacyjnej, wysłanej do agencji informacyjnej Fides.org przez księdza Gideon’a Obasogie, rzecznika prasowego diecezji Maiduguri, która znajduje się na obszarze stanów Borno i Yobe i na niektórych obszarach stanu Adamawa.

„Obecnie stan rzeczy na obszarze diecezji Maiduguri nie poprawił się nawet w najmniejszym stopniu, ponieważ na obszarach stanu Adamawa doszło do kolejnych ataków bojowników Boko Haram, w których islamiści wzięli zakładników”- pisze ksiądz Obasogie. Nowe ataki zwiększyły liczbę uchodźców w Maiduguri i obecnie powstają obozy dla nich.

Jego ekscelencja Oliver Dashe Doeme, biskup diecezji Maiduguri, robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić pomoc dla ponad 5000 uchodźców, którzy przebywają na terenach trzech różnych parafii: Św. Augustyna, Św. Hilarego i w katedrze p.w. św. Patryka. Biskup nawoływał i zachęcał ludzi, aby nie załamywali się w wierze i nie poddawali się desperacji. „Nasi wrogowie mogą szydzić z nas, mogą uszkodzić lub zniszczyć naszą własność, mogą odebrać nasze miejsca pracy, a nawet nasze życie, ale nie są wstanie odebrać nam naszej wiary”. Biskup Oliver zawierzył uchodźców opiece Najświętszej Maryi Pannie i wysłuchał świadectw niektórych uchodźców, którzy opowiadali o swojej agonii i przeciwnościach. Niektórzy z nich mówili, że cudem uniknęli śmierci i spędzili kilka dni w górach bez jedzenia i wody. Wielu uchodźców twierdzi, że nie znają losu niektórych członków swoich rodzin. Być może te osoby zginęły podczas nalotów ekstremistów z Boko Haram. Produkty, jakie w dużej ilości rozdaje się uchodźcom to: paczki ryżu, fasoli, kukurydzy, olej roślinny, kartony Magii, soli, koce i siatki na komary.

Fides

Tł. z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW