Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: Ekstremiści sekty Boko Haram w natarciu

Jos, Nigeria, 10 czerwca - jak mówią wojskowe i policyjne źródła, islamski ekstremista wjechał tego ranka samochodem pełnym materiałów wybuchowych w świątynię należącą do wspólnoty zielonoświątkowców, zabijając co najmniej dwóch chrześcijan i raniąc ponad 40 innych.

W stanie Borno również 10 czerwca, napastnicy zabili co najmniej dwóch chrześcijan podczas nabożeństwa, które odbywało się w kościele. Terrorystyczne ugrupowanie Boko Haram, które jest odłamem islamu wzięło na siebie odpowiedzialność za oba te ataki.

Atak w Jos na Christ's Chosen Church of God był drugim zamachem samobójczym na kościół w ciągu dwóch ostatnich niedziel i trzecim zamachem od sześciu miesięcy. Wybuch, który nastąpił po nabożeństwie, gdy jeszcze wielu dorosłych i dzieci było w budynku spowodował zawalenie się dachu świątyni. Liczba ofiar może się zwiększyć, ponieważ niektóre osoby zostały bardzo ciężko ranne.

Jest zastanawiające, że drugą niedzielę z rzędu, ekstremista z islamskiej sekty Boko Haram był w stanie przejść przez punkty kontrolne i dokonać zamachu, po którym wybuchły zamieszki. Efektem zamieszek były kolejne ofiary.

Esther Salomon, (l. 31), studentka, której rodzinny dom stoi naprzeciwko budynku kościoła, powiedziała agencji Compass że pastor, starsi kościoła i niektóre dzieci przebywały jeszcze w kościele w momencie detonacji bomby. W tym czasie Ester znajdowała się w pokoju gościnnym. "Słyszałam, ten głośny wybuch, który wybił szyby w naszym domu. Siła wybuchu była tak silna, że drzwi naszego domu również zostały otworzone, a ja zostałam rzucona do jednej z sypialni. Kiedy z niej wybiegłam dowiedziałam się, że zamachowiec-samobójca wjechał samochodem w kościół po drugiej stronie ulicy".

Rachab Gunat, (l. 41), powiedział, że zamachowiec-samobójca był już wcześniej widziany, gdy próbował dokonać zamachu na dwa kościoły - kościół katolicki pw. Świętego Piotra

i Evangelical Church Winning All (ECWA) - które podobnie jak Christ's Chosen Church of God położone są wzdłuż drogi Rukuba, ale nie udało się mu do nich dostać. Zamachowiec skierował się więc w stronę Christ's Chosen Church of God, choć jeden z policjantów powiedział, że został zatrzymany na krótko przed detonacją materiałów wybuchowych.

"Zwrócono na niego już wcześniej uwagę jak jechał do kościoła ECWA, ale został powstrzymany przez członków Boys Brigade [organizacja młodzieżowa podobna do harcerstwa], którzy trzymali straż przed kościołem. Stamtąd udał się do kościoła katolickiego św Piotra, ale też nie mógł się do niego dostać i gdy okazało się, że Christ's Chosen Church of God nie jest zabezpieczony, postanowił w niego uderzyć".

Celina Malo, (l. 20), której rodzinny dom znajduje się zaledwie kilka metrów od zawalonego budynku kościoła, powiedziała Compass, że przygotowywała się do kąpieli, gdy nastąpił wybuch bomby.

"Usłyszałam donośny wybuch, który zawalił sufit naszego domu, rozbił wszystkie szyby w oknach i poniszczył wyposażenie domu. Byłam zdezorientowana i zaczęłam płakać.

Moje dwie młodsze siostry w wieku 8 i 11 lat zaczęły również płakać. Szybko wybiegłam na zewnątrz, aby sprawdzić, co się stało i zobaczyłam samochód, który rozbił się na pobliskim kościele, usłyszałam płacz i krzyki ludzi znajdujących się wewnątrz kościoła. Po chwili zobaczyłam córkę pastora Christ's Chosen Church of God płaczącą na zewnątrz zniszczonego budynku" powiedziała Malo agencji Compass.

"Córka pastora, która ma na imię Victory powiedziała mi, że jej ojciec, który jest pastorem tego Kościoła i jej mama są wewnątrz zniszczonej świątyni. Gdy zastanawiałyśmy się, co zrobić, ludzie wokół rzucili się do ratowania ludzi uwięzionych w kościele. Wiele osób, które zostały ranne przewieziono do szpitala".

Malo pomogła w wyciagnięciu z kościoła 10-letniego syna pastora, Petera, który następnie został przewieziony do szpitala. Chłopiec bardzo krwawił w wyniku ran jakich doznał podczas eksplozji bomby.

News Agency of Nigeria poinformowała, że Monday Uzoka, który jest pastorem w tym kościele oraz starsi Kościoła przebywają obecnie w szpitalu i są w krytycznym stanie.

Matka Malo, która była poza miastem w czasie zamachu zaczęła płakać widząc swoją córkę całą i zdrową. "Jestem szczęśliwa, ponieważ moje dzieci są żywe," wyjaśniła. "Chwalę Boga, za to, że nic im się nie stało".

Wszyscy ranni zostali przewiezieni i są leczeni w Bingham University Teaching Hospital, Jos University Teaching Hospital oraz Plateau State Specialist Hospital. Wszystkie te szpitale znajdują się w Jos

W Biu, w stanie Borno, napastnicy otworzyli ogień w stronę wiernych znajdujących się przed sanktuarium, gdy ci wychodzili po skończonym nabożeństwie. W wyniku zamachu zginęło dwóch chrześcijan. Komisarz policji w stanie Borno potwierdził atak na Church of the Brethren w Nigerii.

3 czerwca w stanie Bauchi, muzułmański zamachowiec-samobójca z sekty Boko Haram zaatakował kościół Living Faith w Yelwa, które jest chrześcijańskim osiedlem na obrzeżach Bauchi w północnej Nigerii, zabijając 13 osób. Ponadto zginęło jeszcze osiem osób w trakcie zamieszek, jakie wybuchły po tym zamachu. W wyniku eksplozji został również zniszczony mur pobliskiego kościoła Harvest Field Church of Christ, trzy osoby są w stanie krytycznym.

Boko Haram, co dosłownie znaczy "Zakazana Księga" i tłumaczy się jako "zachodnia edukacja jest zabroniona" za cel ataków wybrała sobie kościoły, urzędy państwowe, biura prawnicze i niektóre mniej radykalne wspólnoty muzułmańskie, dążąc w ten sposób do destabilizacji rządu i wprowadzenia na terenie całej Nigerii surowej wersji szariatu (prawa islamskiego).

158.2 mln Nigeryjczyków dzieli się na chrześcijan, którzy stanowią 51,3 procent populacji i żyją głównie na południu oraz na muzułmanów, którzy stanowią około 45 procent populacji i żyją głównie na północy. Według Operation World, wyznawcy lokalnych religii i wierzeń stanowią około 10 procent ogółu ludności.

Compass Direct News

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW