Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Niger: kolejne ofiary protestów anty-Charlie

„Obrazili naszego proroka Mahometa i to nam się nie podoba” – tak określił przyczyny demonstracji jeden z ich uczestników.

Do dziesięciu wzrosła liczba śmiertelnych ofiar zamieszek w Nigrze sprowokowanych przez protestujących przeciw karykaturom Mahometa, które zamieszczono w najnowszym numerze Charlie Hebdo. Był to pierwszy numer satyrycznego pisma po zamachu terrorystycznym na paryskie biuro redakcji, który miał miejsce 7 stycznia.

W sobotę zamieszki przeniosły się do stolicy Nigru Niamey. Demonstranci atakowali posterunki policji, podpalali kościoły i bary, grabili sklepy. Prezydent Mahamadou Issoufou poinformował, że wszystkie ofiary to cywile, z których niektórzy zostali żywcem spaleni w kościołach. „Obrazili naszego proroka Mahometa i to nam się nie podoba” – tak określił przyczyny demonstracji jeden z ich uczestników.

„Ten kto grabi i profanuje miejsca kultu religijnego, ten kto prześladuje i zabija swoich współobywateli chrześcijan lub obcokrajowców, którzy żyją w naszym kraju, ten nic nie rozumie z islamu” – powiedział prezydent w swoim telewizyjnym wystąpieniu. Równocześnie stwierdził, że podziela oburzenie muzułmanów karykaturami Mahometa i uważa, że wolność słowa nie daje nikomu prawa szydzenia z czyichkolwiek przekonań religijnych.

Oprócz stolicy zamieszki miały miejsce w kilku innych miejscowościach Nigru. W Maradi spalono dwa kościoły, w Goure kościół i rezydencję ministra spraw zagranicznych, a w Zinder w spalonym w piątek kościele znaleziono jeszcze jedno ciało. W wielu miejscach z obawy o bezpieczeństwo zawieszono niedzielne nabożeństwa w kościołach.

W 17-milionowym Nigrze większość mieszkańców to muzułmanie, na których największy wpływ mają bractwa sufickie, reprezentujące liberalny odłam islamu. Do tej pory nie było tam problemów z islamskim fundamentalizmem, jak to ma miejsce w sąsiedniej Nigerii czy Mali.

Radio Watykańskie

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW