Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Msza dziękczynna w Aleppo w intencji dobroczyńców PKWP

„Prosimy i błagamy, aby PKWP nadal wspierała Aleppo finansowo, ponieważ większość mieszkańców miasta żyje w ubóstwie i właściwie wszyscy potrzebują pomocy”.

Msza dziękczynna w AleppoZdj. ACN International, Fares Badawi

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28) – te słowa zaczerpnięte z Biblii były tematem przewodnim dziękczynnej mszy św. w intencji dobroczyńców Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International), którą Jego Ekscelencja Antoine Chahda, arcybiskup syryjskiego Kościoła katolickiego w Aleppo, celebrował w niedzielę 20 grudnia br. w syryjskiej katolickiej katedrze pw. Matki Bożej Wniebowziętej z okazji 20 rocznicy swoich święceń biskupich. Wśród gości byli zwierzchnicy siedmiu innych Kościołów chrześcijańskich w mieście, zarówno katolickich, jak i ortodoksyjnych (ormiański biskup prawosławny Massis Zouboyan; ormiański biskup katolicki Boutros Marayati; grecki biskup prawosławny O. Mousa Al-Khasi; łaciński biskup George Abu Khazen; chaldejski biskup Antoine Audo; grecko-melchicki biskup Jeanbart; maronicki biskup Joseph Tobji), jak również liczni księża i siostry zakonne.

Msza dziękczynna w AleppoZdj. ACN International, Fares Badawi

Na początku swojego przemówienia bp Chahda podkreślił znaczenie tej międzywyznaniowej wspólnoty: „Zbieramy się, by modlić się jako jedna rodzina, nawet jeśli należymy do wielu Kościołów i różnych grup, ale poprzez naszą dzisiejszą jedność i uczestnictwo w Boskiej Ofierze pokazujemy naszemu Odkupicielowi, że poza grzechem i nienawiścią nic nas od siebie nie oddziela, a to, co nas łączy, to miłość, pokój i wspólne działanie dla dobra naszych rodzin, dzieci i Kościołów”.

Przede wszystkim jednak hierarcha wyraził wdzięczność wobec PKWP za światową solidarność z jego krajem. Od początku wojny w 2011 roku organizacja wsparła 326 projektów w samym Aleppo, 53 tylko w tym roku. Ta pomoc nie byłaby jednak możliwa bez wielu hojnych darczyńców: „Podczas naszych licznych wizyt w wielu krajach świata spotkaliśmy osobiście tych, którzy pomagają ocalić tysiące osób dzięki swoim drobnym datkom; ludzie, którzy nas wspierają są zwykłymi pracownikami, robotnikami, a nawet ludźmi o bardzo niskich dochodach, ale współodczuwają to, co dzieje się w krajach, które są dotknięte wojną i które doświadczają głodu, takimi jak Syria” - powiedział bp Chahda.

Msza dziękczynna w AleppoZdj. ACN International, Fares Badawi

Jednocześnie poprosił darczyńców, aby ich chęć pomocy nie ustawała: „Spotykamy się dziś [...], aby przypomnieć, że wojna w Syrii jeszcze się nie skończyła [...] Dlatego także dziś prosimy i błagamy, aby PKWP nadal wspierała Aleppo finansowo, ponieważ większość mieszkańców miasta żyje w ubóstwie i właściwie wszyscy potrzebują pomocy”.

Uroczystość była transmitowana na żywo na Facebooku i oglądana przez wiele osób z całego świata:

https://www.facebook.com/235199300297476/videos/230016675153134

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW