Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Mozambik: Terror w Cabo Delgado

„Tylko modlitwa może nas podtrzymać, ponieważ ten konflikt wydaje się nie mieć końca”

MozambikZdj. ACN International / Krzyż wykonany ze spalonego drewna z chrześcijańskiego domu w Cabo Delgado.

Smutne informacje dotarły do papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Lokalny misjonarz, brat Boaventura, przekazał że 15 września terroryści lojalni wobec Państwa Islamskiego zamordowali co najmniej 11 chrześcijan w wiosce Naquitengue, niedaleko Mocimboa da Praia, w prowincji Cabo Delgado w Mozambiku. Rzeczywista liczba ofiar może być jednak wyższa, są też osoby poważnie ranne. Obszar ten jest przedmiotem ataków przeprowadzanych przez islamskich fundamentalistów działających w regionie od 2017 roku.

Według brata Boaventury, terroryści przybyli do Naquitengue wczesnym popołudniem i zwołali całą ludność. Następnie oddzielili chrześcijan od muzułmanów, najwyraźniej na podstawie ich nazwisk i pochodzenia etnicznego. – Niestety, kiedy dzieją się takie rzeczy, ludność bardzo się boi – mówi br Boaventura, dodając, że nie jest to pierwszy raz, kiedy zastosowano tę metodę, a jej skutkiem była ogólna panika w okolicy. Ataki miały miejsce w czasie, gdy wiele osób zaczęło wracać do swoich wiosek, więc doprowadziło to do wzrostu napięcia i niepewności.

– Módlmy się za naszych braci, którzy tak bardzo cierpią – apeluje misjonarz. – Tylko modlitwa może nas podtrzymać, ponieważ ten konflikt wydaje się nie mieć końca – wtóruje mu siostra Aparecida Ramos Queiroz, pracująca w diecezji Pemba.

Jak poinformował biskup Pemby, António Juliasse, ataki w Cabo Delgado i sąsiedniej prowincji Niassa doprowadziły do wewnętrznych przesiedleń około miliona osób, a brutalnie zamordowanych zostało już około pięć tysięcy. W niedawnym przesłaniu do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie biskup poprosił, aby chrześcijanie nie zapomnieli o Mozambiku. – W Cabo Delgado toczy się wojna, o której się nie mówi. Wasza solidarność z Cabo Delgado pomaga złagodzić bezpośrednie cierpienie tego ludu – podsumował biskup.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW