Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Laos: Trzech diakonów przyjęło święcenia kaplańskie.

To historyczne wydarzenia dla Kościoła w Laosie - po wielu latach przerwy tek kraj będzie miał rodzimego kapłana.

„Na początku dziękujmy Bogu za jego wielki dar: jesteśmy bardzo wdzięczni za trzech nowych kapłanów, którzy będą pracować na pełny etat w niewielkim Kościele Katolickim w Laosie. Wszyscy trzej nowi kapłani będą pełnić posługę duszpasterską w Apostolskim Wikariacie Luang Prabang. Dla mnie to będzie wielka pomoc” - tak powiedział ksiądz biskup Tito Banchong Thopanhong, nuncjusz apostolski Luang Prabang, wyrażając swoją radość z udzielenia święceń prezbiteratu trzem nowym kapłanom: księdzu Paolo Lattana Sunthon, księdzu Agostino Saegna Sii Buntii i księdzu Michael'owi Kanthak Vilae Luong Di. Wszyscy nowi kapłani należą do apostolskiego wikariatu Luang Prabang. Święcenia kapłańskie odbyły się 16 września bierzącego roku w Savannakhet, gdzie znajduje się główne międzydiecezjalne seminarium duchowne, w którym odbywa się formacja przyszłych kapłanów w Laosie.

„To jest owoc intensywnej modlitwy, a także wielka nadzieja dla nas. To historyczna chwila, w której rozlała się łaska Boża. Wszystko odbyło się w cudownej atmosferze. Także przedstawiciele władz miasta Savannakhet byli obecni na uroczystości święceń kapłańskich. To był bardzo szczęśliwy moment dla nas wszystkich” - powiedział ksiądz biskup Tito Banchong w wywiadzie dla agencji informacyjnej Fides.org.

W 1975 roku miały miejsce jedne święcenia kapłańskie, po których nastąpiła długa przerwa. Dopiero 30 lat później w Laosie w 2005 roku Sophone Vilavongsy, kapłan i misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanie Poczętej, przyjął święcenia prezbiteratu. W grudniu 2006 roku wyświęcono dwóch nowych kapłanów: księdza Pierre Wilaiphorn'a i księdza Luke Skpaphorn Duangchansai. W 2009 roku święcenia przyjął ksiądz Mtthieu Somdet Kaluan, a w 2011 odbyły się święcenia kapłańskie księdza Pierre Buntha Silaphet.

W Laosie, który liczy około 6 mln mieszkańców, chrześcijanie stanowią zaledwie 1% całej populacji, z czego liczba katolików wynosi około 45 tysięcy. Liczba kapłanów w tym kraju, wraz z nowymi trzema wyświęconymi kapłanami, wynosi 20, z czego 11 stanowią kapłani zakonni.

Kościół Katolicki w tym kraju przygotowuje się do beatyfikacji 17 laotańskich męczenników, która odbędzie się 11 grudnia bieżącego roku. W 2005 roku Watykan uznał męczeństwo księdza Mario Borzaga, młodego misjonarza ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów NMP Niepokalanie Poczętej, i Paul'a, katechety pochodzącego z Laosu. Także wielkim sukcesem zakończył się drugi proces beatyfikacyjny następnych 15 męczenników, do których należą misjonarze i świeccy pochodzący z tego kraju.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Źródło: http://www.fides.org/en/news/60848-ASIA_LAOS_Three_new_priests_ordained_a_historic_step_for_the_Church#.V_BKUcm3FgY

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW