Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ks. prof. Cisło: Ludzkie tragedie wymagają natychmiastowej odpowiedzi

„Pomagając cierpiącym i opowiadając ich historie przywracamy im odebraną godność” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w wykładzie skierowanym do rektorów uczelni warszawskich. Wykładowca UKSW podawał przykłady działań humanitarnych w Syrii i na Ukrainie. Wskazał, że „tam, gdzie Bóg płacze, Kościół staje się wszystkim”.


Ks. prof. Waldemar Cisło wygłosił wykład pt. „Postawa chrześcijan wobec wojny na przykładzie konfliktów w Syrii i na Ukrainie”. Zauważył, że „rosyjska inwazja, tuż przy granicy Unii Europejskiej, pokazała, jak w obliczu dyktatorskich zapędów słabe stają się gwarancje bezpieczeństwa”. Mówił, że Ukraina w zamian za deklarację co do swojej suwerenności przekazała do Rosji głowice jądrowe. Obrazy, z jakimi zderzyliśmy się w trakcie agresji – według dyrektora sekcji polskiej PKWP – wskazują na słabość wielu międzynarodowych porozumień.

„Na który punkt i jakiej konwencji może powołać się tygodniowe czy kilkumiesięczne dziecko zgwałcone łyżeczką przez żołdaka rosyjskiego, które to wykorzystane w bestialski sposób niemowlę zmarło na skutek tego barbarzyństwa? Na który paragraf prawa Unii Europejskiej może się powołać kobieta w zaawansowanej ciąży ewakuowana ze szpitala, gdy znalazł się on pod ostrzałem artyleryjskim?” – pytał ks. prof. Cisło. Dodał, że „takie rzeczy dzieją się w +cywilizowanej+ Europie.

Wykładowca UKSW zaznaczył, że „rosyjska agresja rozpoczęła się od bezprawnej aneksji Krymu w 2014 roku, po czym eskalowała i przerodziła się w inwazję, jakie Europa nie widziała od dziesiątek lat”. Podkreślił, że Rosja sięga po zbrodnie wojenne, by złamać naród ukraiński walczący o wolność. Dyrektor sekcji polskiej PKWP porównał agresję Rosji przeciwko Ukrainie z wojną w Syrii. Przypomniał, że „w Syrii ludzie ginęli od bomb, na Ukrainie byli gnębieni w katowniach i torturowani”. Dodał, że za sprawą przekazów medialnych wszyscy staliśmy się świadkami ludobójstwa.


Ks. prof. Waldemar Cisło wyjaśnił, że każda wojna niesie ogromne cierpienie. „Odbiera wielu bezbronnym życie, wolność, możliwość nauki”. Zauważył, że „pomagając cierpiącym i opowiadając ich historie przywracamy im odebraną godność”. Sięgnął po fragment Ewangelii wg św. Mateusza: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP wskazał, że ten fragment z Pisma Świętego wyznacza kierunki działania Papieskiego Stowarzyszenia. Przytaczał uczynki miłosierdzia względem ciała, a przy każdym z nich podawał przykłady akcji humanitarnych realizowanych w Syrii i na Ukrainie. Tłumaczył, że rozdawanie wsparcia ofiarom trzęsienia ziemi w Aleppo rozpoczęło się od wspólnego śniadania. Gdy mówił o uczynku miłosierdzia „nagich przyodziać”, przypomniał o zakupie 60 tys. sztuk ubrań dla potrzebujących Syryjczyków.


„Ludzie w tamtym czasie stracili wszystko. Uciekali z domów ratując swoje życie. Potrzebowali pilnie ubrań, także środków czystości, ręczników. Pięć ciężarówek pomocy wyjechało z Libanu do Syrii” – zauważył ks. prof. Cisło. Dodał, że w podobnej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. Pomoc niosły im biura regionalne PKWP. Hasło „podróżnych w dom przyjąć” realizowali pracownicy i wolontariusze we Wrocławiu i Krakowie.

„Wiele matek, które uciekły z Ukrainy, zabrało ze sobą tylko to, co najpotrzebniejsze. Jeden z pracowników naszego biura przekonał się o tym, gdy przyszła kobieta, prosząc o wózek dla dziecka. Opowiadał jak pojechali do punktu, gdzie można było odebrać taki wózek. Inna kobieta wyszła z domu w bardzo ciężkich zimowych butach. U nas znalazła sportowe obuwie” – podkreślił wykładowca UKSW.

Kiedy dotarł do uczynku „więźniów pocieszać”, wyjaśnił, że kraje, gdzie toczy się wojna, stają się dla ich mieszkańców swoistym więzieniem. „Dlatego zdecydowaliśmy się chociaż na chwilę ulżyć najmłodszym Syryjczykom organizując projekt +Wakacje od wojny+” – zaznaczył. Ta inicjatywa oznaczała dla setek dzieci oderwanie się od wojennej codzienności i możliwość skorzystania z warsztatów terapeutycznych.

Ks. prof. Cisło mówił, że „tam gdzie Bóg płacze, Kościół staje się wszystkim”. Wskazał, że to zdanie to nie tylko slogan, ale scenariusz, który jest realizowany. Dodał, że w tej rzeczywistości ludzkie tragedie wymagają „natychmiastowej odpowiedzi”.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW