Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kopia wezwania do płacenia dżizyi (jizyi) oraz cennik za chrześcijańskie i jezydzckie niewolnice

Dar dla Franciszka na pokładzie samolotu do Iraku.

Kopia wezwania do płacenia dżizyi (jizyi) oraz cennik za chrześcijańskie i jezydzckie niewolnice Zdj. ACN International / Hiszpańska dziennikarka Eva Fernandez przekazuje Franciszkowi kopię wezwania do płacenia dżizji (jizyi) oraz cennik za chrześcijańskie i jezydzkie niewolnice.

Papież Franciszek rozpoczął dziś swoją historyczną podróż do Iraku. Jest to pierwsza wizyta apostolska Ojca Świętego od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, a także pierwsza wizyta papieża w tym kraju. Gdy Franciszek witał się z dziennikarzami w samolocie, otrzymał w darze kopię wezwania do płacenia dżizji (jizyi), czyli podatku, którego dżihadyści żądali od chrześcijan i członków innych mniejszości religijnych, jeśli ci chcieli pozostać w Mosulu.

Dokument został przekazany papieżowi przez Evę Fernandez, korespondentkę COPE we Włoszech i w Watykanie. Dowodzi on straszliwych prześladowań, jakich doznali chrześcijanie w Iraku w latach terroru tzw. Państwa Islamskiego. Dziennikarka przekazała też Ojcu Świętemu kilka zdjęć chrześcijańskich domów w Mosulu, na których namalowano arabską literę „n” („Nun”). Dżihadyści oznaczali w ten sposób chrześcijańskie domy i nieruchomości, które zostały przeznaczone do wywłaszczenia. Litera „Nun” oznacza „Nazarejczyka”, nazwę nadaną chrześcijanom w Koranie.

W dokumentach znajduje się również tłumaczenie cennika za chrześcijańskie i jezydzkie kobiety, sprzedawane jako niewolnice. W ten sposób Państwo Islamskie próbowało uregulować handel kobietami, który miał miejsce również w latach panowania terroru w północnym Iraku i na dużych obszarach Syrii. „Za każdym razem, gdy czytam cennik lub widzę groźnie wyglądające ulotki z jizyą, wciąż jestem poruszona” - mówi Eva Fernandez. Podkreśla, że najwyższą cenę płacono za dziewczynki poniżej 9 roku życia; wynosiła ona około 160 euro.

„Bardzo ważne jest, aby towarzyszące Ojcu Świętemu międzynarodowe media nie straciły z oczu tych, którzy są prawdziwym podmiotem tej podróży: chrześcijan w Iraku, którzy tak długo czekali na wizytę papieża w ich miastach. Bardzo łatwo jest bowiem skoncentrować się na kwestiach bezpieczeństwa lub tego, czy wypada podróżować do Iraku w czasie pandemii... Fakt, że papieżowi pokazano tak wstrząsające dokumenty podczas lotu, pomaga nie stracić z oczu celu tej podróży, a także o nim rozmawiać” - mówi Eva Fernández w rozmowie ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), które dostarczyło dziennikarce wspomniane dokumenty.

„To jest prawdziwe świadectwo horroru tak niedawnej przeszłości. Bardzo trudno będzie nie być poruszonym heroizmem wszystkich rodzin, które spotkam, a którym pomagacie od tak dawna. Bez Pomocy Kościołowi w Potrzebie nie byłoby ich już w Iraku, a spotkanie z nimi byłoby niemożliwe. Z tego powodu będziecie dla mnie żywo obecni podczas tej podróży” - mówi dziennikarka i dziękuje PKWP za pracę na rzecz wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku.

Kopia wezwania do płacenia dżizyi (jizyi) oraz cennik za chrześcijańskie i jezydzckie niewolnice Dokumenty przekazane Franciszkowi podczas lotu do Iraku 5.03.2021 przez hiszpańską dziennikarkę Evę Fernandez.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW