Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irma niszczy kościoły na Kubie

Kaplica mogła się zawalić, ale nie KościółHuragan Irma wyrządza ogromne straty. Arcybiskup Wilfredo Pino Estevez z Camagüey (Kuba) opowiada o wizycie w najbardziej dotkniętych kataklizmem miejscach diecezji.

Według miejscowych służb ratowniczych przez dziewięć godzin huragan Irma pustoszył obszar miasta Esmeralda we wschodniej prowincji Camaguey. Wiatr wiał z prędkością przekraczającą 250 km na godzinę. Trzeba było ewakuować ponad 7000 osób.

Dzień później arcybiskup Camaguey odwiedził miasto, gdzie zobaczył „wielkie zniszczenie, nie tylko w samej Esmeraldzie, ale także w okolicach rafinerii cukru w Jaroniu w pobliskim mieście Brasil, gdzie niedawno odrestaurowany kościół został uszkodzony”. Podobnie w małym miasteczku Jiquí, gdzie huragan zniszczył kaplicę. - Kiedy przybyliśmy do miasta Esmeralda, odprawiliśmy Mszę św. wraz z tymi, którzy byli w stanie w niej uczestniczyć - powiedział biskup - Tam też widzieliśmy wiele zniszczonych domów, częściowo lub całkowicie zburzonych, pozbawionych dachu. Część ludzi nadal była wyraźnie przerażona - stwierdził.

Arcybiskup Wilfredo powiedział również, że po przybyciu do Jiquí ujrzał bolesny widok zniszczonego Kościoła, całkowicie zrównanego z ziemią. Podczas tego pobytu arcybiskup spotkał się też z młodym małżeństwem, Ismaelą i Alberto. - Kaplica mogła się załamać, ale nie Kościół, usłyszał od młodych Biskup.

Kaplica mogła się zawalić, ale nie KościółPo odbyciu wizyty w zniszczonym mieście arcybiskup Wilfredo był pod wrażeniem pracy, jaką wykonuje Kościół, na zniszczonych terenach, w różnych parafiach. Zakończył swoje przesłanie, przypominając, że 8 września, w urodziny Matki Bożej i święto Patronki Kuby „nie byliśmy w stanie odbyć zwykłych procesji Matki Bożej Miłosierdzia” właśnie z powodu ataku huraganu.

Ulrich Kny, w PKWP odpowiedzialny za projekty na Kubie, uważa, że priorytetami pomocy po przejściu huraganu będzie odbudowa zniszczonych kościołów w Jaroniu i Jiquí. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozważa również wysyłanie pomocy nadzwyczajnej, aby Kościół mógł działać jako instrument miłosierdzia Bożego i pomagać wyeliminować szkody spowodowane przez huragan, który nie oszczędzał też innych diecezji, takich jak Ciego de Ávila, Santa Clara, Matanzas i Hawana, gdzie z powodu przejścia huraganu odnotowano 10 zgonów.

Maria Lozano
tłum. MK

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW