Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Iran: Tymczasowo zwolnione dwie osoby przebywały ponad dwa miesiące w więzieniu w Ahwaz. W Ahwaz nadal ma miejsce nękanie i zastraszanie chrześcijan

Raport FCNN z Ahwaz, miejscowości leżącej około 900 km na południowy zachód od Teheranu i jednocześnie stolicy prowincji Kozestan, bogatej w ropę naftową mówi, że w miesiącach styczniu i lutym tego roku, wiele kościołów domowych w Ahvaz i Dezfool zostało zaatakowanych podczas fali nienawiści skierowanej wobec chrześcijan.

Wielu z nich zostało zatrzymanych, a inni zostali wezwani do Biura Ministerstwa Wywiadu w Ahwaz. Według jednego ze źródeł, co najmniej 3 osoby zostały zatrzymane i ponad 20 wezwane na przesłuchania, podczas których były zastraszane.

W dniu 27 grudnia 2010 r., przedstawiciele Ministerstwa Wywiadu w Amaniyeh, miejscowości w powiecie Ahwaz, wezwali Mustafa Shokrollahi, nowo nawróconego członka wspólnoty chrześcijańskiej na rozmowę do biura. Podczas przesłuchania był on szczegółowo przepytywany w sprawie kościołów domowych i ich działalności. W ciągu następnych dwóch tygodni był wielokrotnie wzywany do stawienia się przed śledczymi o różnych porach i był bardzo intensywnie przesłuchiwany. Aż w końcu w okresie największego nasilenia prześladowań wobec chrześcijan został aresztowany zaraz po wejściu do budynku Islamskiego Ministerstwa Wywiadu.

Kilka godzin później agenci wywiadu przeprowadzili rewizję w jego domu i skonfiskowali wiele chrześcijańskich książek. Przez ponad miesiąc był on trzymany w odosobnieniu w nieznanym miejscu i poddany wyjątkowo ciężkim przesłuchaniom. Według uzyskanych informacji Mustafa Shokrollahi nie był jedyną ofiarą agentów Ministerstwa Wywiadu Iranu. W taki sam sposób był również wzywany a następnie aresztowany Khalil Yarali, nowo nawrócony na chrześcijaństwo mężczyzna, a jego dom został obrabowany z przedmiotów osobistych. Pan Yarali także został bezprawnie uwięziony i przetrzymywany w izolatce.

Następnie został przeniesiony do tego samego więzienia, co Mustafa Shokrollahi i był widziany z łańcuchami na nogach, tak jak groźni przestępcy, gdy był przewożony do i z budynku Rewolucyjnego Trybunału znajdującego się na ulicy Kianpars w Ahwaz.

W dniu 25 marca 2011 r., przyszła wiadomość, że dwóch chrześcijan zostało czasowo zwolnionych do domów, aż do momentu ich wezwania przez sąd. Nastąpiło to na dzień przed irańskim Nowym Rokiem zwanym NowRouz i po wpłaceniu przez każdego z nich kaucji w wysokości 50.000 dolarów każdy. Oficjalnie nie są oni jeszcze oskarżeni o żadne przestępstwo i nie została jeszcze dla nich wyznaczona data stawienia się przed sądem. Ale opierając się na wcześniejszych przypadkach zostaną prawdopodobnie oskarżeni o apostazję, propagowanie chrześcijaństwa i działanie na szkodę bezpieczeństwa narodowego.

Irańscy chrześcijanie zwracają się do wspólnoty chrześcijańskiej na całym świecie o modlitwę za tych dwóch współbraci, jak również za wszystkich innych chrześcijan żyjących w Iranie

w ciężkich warunkach. (FCNN/PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW