Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„IRAK – przed pielgrzymką Franciszka” - spotkanie online, środa, 17 lutego, 18:30

Gość: ks. dr Andrzej Halemba – pracował w PKWP ponad 15 lat, w latach 2010-2020 jako koordynator projektów dla Azji i Afryki, w tym krajów Bliskiego Wschodu, gdzie bywał wielokrotnie.

IRAK – przed pielgrzymką Franciszka

W dniach 5-8 marca bieżącego roku papież Franciszek ma odwiedzić Irak. Na trasie podróży apostolskiej znalazły się Bagdad, Erbil, Mosul i Qaraqosh – miasta niezwykle ważne dla chrześcijan tego bliskowschodniego kraju. Liczba wyznawców Chrystusa z powodu dyskryminacji, ucisku i prześladowań w ciągu ostatnich dwóch dekad spadała systematycznie. W 2003 r. szacowało się, że jest ich ok. 1,3-1,5 mln (ok. 5% ludności). Inwazja tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w 2014 r. spowodowała ich masowy exodus z Mosulu i Równiny Niniwy do irackiego Kurdystanu. W 2016 r. zarówno Parlament Europejski jak i Departament Stanu USA uznały eksterminację chrześcijan i innych mniejszości w Iraku za ludobójstwo. Obecnie szacuje się liczbę wyznawców Chrystusa w Iraku na mniej niż 1% (ok. 250 tys.).

Od 2014 r. do końca 2019 r. darczyńcy PKWP przekazali 46,5 mln euro na utrzymanie obecności chrześcijan w Iraku. Nasze projekty pomocowe obejmowały m.in. wsparcie rodzin uchodźców w zakresie podstawowych potrzeb sanitarnych i żywnościowych, zapewnienia tymczasowych mieszkań (przyczepy kempingowe i dotacje na wynajem), utrzymania ośmiu szkół zorganizowanych w przyczepach kempingowych oraz opieki medycznej, a także odbudowę domów chrześcijańskich rodzin oraz infrastruktury obiektów kościelnych w chrześcijańskich miastach i miasteczkach Równiny Niniwy; ponadto wsparcie dla działalności duszpasterskiej lokalnego Kościoła, w tym pomoc egzystencjalna dla wysiedlonych sióstr zakonnych i księży czy finansowanie obozów formacyjnych i literatury dla młodzieży.

Dlaczego tak ważna jest obecność wyznawców Chrystusa w Iraku zwanym kolebką chrześcijaństwa? Ilu jest ich obecnie? Dlaczego emigrują? Na te i inne pytania odpowie nasz gość - ks. dr Andrzej Halemba - który w ostatnich latach spędził w Iraku wiele dni. Doskonale zna nie tylko sytuację tamtejszego Kościoła, ale przede wszystkim historie konkretnych ludzi. Przybliży nam obecne problemy i radości irakijskich chrześcijan oraz ich nadzieje i oczekiwania związane z pielgrzymką Franciszka.

Gość: ks. dr Andrzej Halemba – w latach 2006-2020 koordynator projektów PKWP: do 2010 r. dla angielskojęzycznych i portugalskojęzycznych krajów Afryki (czerpiąc z wcześniejszego doświadczenia ponad 12 lat pracy jako misjonarz fidei donum w Zambii, gdzie założył placówki medyczne i edukacyjne oraz opracował pierwszy Nowy Testament w lokalnym języku Bantu, a także słownik, który pozostaje najbardziej kompleksowym słownikiem tego typu); od 2010 r. dla Azji i Afryki (w tym krajów Bliskiego Wschodu i części Azji Południowej, m.in. Syrii, Iraku, Erytrei). W 2019 r. Prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. W uznaniu zasług na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim i Środkowym Wschodzie, katolicki Chaldejski Patriarcha Babilonii, kardynał Louis Raphael I Sako z Bagdadu, uhonorował go tytułem chorepiskopa Kościoła Chaldejskiego (dosłownie „biskup wiejski”).

Spotkania online:

https://www.facebook.com/PomocKosciolowiWPotrzebie

https://www.youtube.com/c/PomocKościołowiwPotrzebie/

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW