Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: katolicki ośrodek spotkań na rzecz współistnienia

Kościół w Iraku modli się o pokój. Katolicy obrządku chaldejskiego, najliczniejsza wspólnota chrześcijańska w tym kraju, rozpoczynają dziś trzydniowy Post Niniwy.

W Niniwie, na północy dzisiejszego Iraku, głosił pokutę biblijny prorok Jonasz. Intencją modlitw i praktyk pokutnych tego tradycyjnego okresu liturgicznego jest obecnie pokój i stabilizacja kraju - wskazał chaldejski metropolita Kirkuku.

Abp Louis Sako zainaugurował 20 stycznia w tym mieście, leżącym w Kurdystanie na północy Iraku, diecezjalny ośrodek społeczno-kulturalny. Będą w nim organizowane spotkania na rzecz pokojowego współistnienia grup religijnych i etnicznych tego regionu. Pierwszą konferencję planuje się już za dwa tygodnie. Będzie poświęcona sprawie współistnienia mieszkańców Kirkuku należących do różnych społeczności. Nowy obiekt wzniesiono w ramach dobrze chronionego kompleksu zabudowań. Należy do niego również przedszkole, ośrodek sportowy i niedawno powstała chrześcijańska szkołą podstawowa.

Na otwarciu chaldejskiego ośrodka społeczno-kulturalnego obecni byli przedstawiciele lokalnych władz irackich, duchowni chrześcijańscy, a także zwierzchnicy religijni muzułmanów, tak sunniccy, jak i szyiccy. Abp Sako nawiązał do zamachu samobójczego, w którym 16 stycznia zginęło tam 30 osób, a 185 odniosło rany. „Dość już przelewu niewinnej krwi" - powiedział metropolita Kirkuku. Prócz Iraku wspomniał też sytuację w Syrii i przybywających stamtąd uchodźców.

Radio Watykańskie

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW