Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Iraccy ekstremiści ośmieleni przejęciem władzy przez Talibów

Według jednego z najbardziej szanowanych biskupów Bliskiego Wschodu, zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego (ISIS) i innych ekstremistów w Iraku wzrosło po powrocie Talibów do władzy w Afganistanie.

IrakZdjęcie ACN: Pielgrzymka Franciszka do Iraku, marzec 2021

Chaldejski arcybiskup Bashar Warda z Erbilu powiedział Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN), że dojście Talibów do władzy może mieć niezwykle poważne konsekwencje dla Iraku. „Afganistan i Irak to bardzo różne miejsca. Ale przejęcie kraju przez Talibów z pewnością stanowi zachętę dla tych, którzy wspierają ten rodzaj reżimu”. Arcybiskup Warda ostrzegł, że ekstremiści tzw. Państwa Islamskiego są nadal aktywni w tym kraju i że „z pewnością” obawia się, że mogą powrócić do władzy w Iraku i Syrii. Powiedział: „Oni nie odeszli. Nadal istnieją w podziemiu i nadal utrzymują zdolność do wyrządzania krzywd w Iraku. Co ważniejsze, mentalność, która stworzyła ISIS, z pewnością nadal pozostaje w regionie. Jest to więc ciągły problem”. Arcybiskup dodał: „Myślę, że zdecydowanie prawdą jest, że mentalność Daesh nadal istnieje w Iraku i Syrii w niektórej części populacji”.

Komentując wypowiedź z lipca prezydenta Joe Bidena, o wycofaniu amerykańskiej misji bojowej w Iraku do końca roku, arcybiskup Warda powiedział, że potencjalna niepewność będzie miała negatywny wpływ na chrześcijan i inne mniejszości religijne. Arcybiskup oświadczył: „To, czego nauczyła nas nasza historia, a zwłaszcza najnowsza to fakt, iż w każdym momencie niestabilności i konfliktu (w pierwszej kolejności) cierpią mniejszości religijne. Tak więc w zakresie, w jakim jakakolwiek zmiana w zaangażowaniu USA w Iraku prowadzi do wzrostu niestabilności, z pewnością obawiamy się, że doprowadziłoby to do dalszych prześladowań mniejszości religijnych”.

Pomimo tych obaw arcybiskup Warda ma również nadzieję na przyszłość chrześcijaństwa w Iraku, szczególnie po wizycie papieża Franciszka w marcu b.r.: „Jesteśmy teraz niewielką liczbą, ale trzymamy się mocno i robimy wszystko, co w naszej mocy, gdziekolwiek jesteśmy w Iraku, aby pokazać, że jesteśmy istotnym elementem w tkance tego kraju. Myślę, że wizyta Ojca Świętego pokazała Irakowi pozytywny wpływ wspólnoty chrześcijańskiej, a także pozytywny wpływ, jaki wspólnota chrześcijańska może wnieść dla Iraku, jeśli chodzi o to, jak świat postrzega nasz kraj. Te rzeczy dają nam ufność, i nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby je budować… Mamy nadzieję, że z czasem pozwoli to naszej społeczności nie tylko przetrwać, ale także rozwijać się z czasem”.

Irak jest krajem priorytetowym dla PKWP - organizacją charytatywną zapewniającą pomoc, taką jak: wsparcie w nagłych wypadkach, naprawy budynków kościelnych, pomoc medyczna podczas pandemii i stypendia studenckie.

Ks. dr Andrzej Paś, ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW