Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Filipiny: Katolicki dziennikarz został zamordowany ponieważ stanął w obronie rdzennych plemion

Gerry Ortega był znany z audycji radiowych, w których gościli misjonarze i działacze praw człowieka. Batalia medialna, która kosztowała go życie, została stoczona w obronie wyspy Palawan przed realizacją projektów górniczych, które mogą doprowadzić do jej zniszczenia.

Katolicki dziennikarz i obrońca praw człowieka, Gerry Ortega został zastrzelony 24 stycznia w Puerto Princesa na wyspie Palawan. Gerry Ortega, jest 142. dziennikarzem zamordowanym na Filipinach w ciągu ostatnich 25 lat. Ostatnio biskupi Filipin wyrazili wielki niepokój z powodu wzrostu przestępczości i przemocy, zwłaszcza wobec dziennikarzy, działaczy religijnych, związków zawodowych i adwokatów, którzy bronią praw ubogich i ludzi zepchniętych na margines społeczeństwa.

47 lat-letni Gerry Ortega był zaangażowany w kampanię na rzecz obrony lokalnych społeczności Palawan. Często zapraszał misjonarzy, członków wspólnot chrześcijańskich, organizacji pozarządowych oraz grup ekologicznych do swego programu radiowego. W jednym z takich programów wystąpił z apelem o ratowanie jednej z najpiękniejszych wysp Filipin - Palawan, która jest zagrożona zdewastowaniem z powodu realizacji dużego projektu górniczego, na który wyraziły zgodę władze centralne i prowincjonalne. Wyspa Palawan jest zamieszkała przez rdzenne plemiona, takie jak Tagbanua, Palawanon, Tau't Bato, Batak i Molbog, które mieszkają w małych miejscowościach lub w górzystym terenie wzdłuż wybrzeża i utrzymują się z rybołówstwa i rolnictwa.

Dwa międzynarodowe przedsiębiorstwa, Celestial i MacroAsia zaczęły już budowę drogi i szyby kopalniane. MacroAsia podpisała porozumienie z rządem w Manili uzyskując prawo do wydobywania surowców na tym terenie, który zawsze był własnością lokalnych społeczności, z których część rzadko miała kontakt ze światem zewnętrznym, i których przeżycie może być zagrożone przez plany wydobycia surowców. Kampania w obronie Palawan zaowocowała wysłaniem wniosku do władz państwowych o uchylenie „Ustawy Górniczej" z 1995 r, która to ustawa utorowała drogę w całym kraju do wykorzystywania gruntów należących do miejscowych plemion.

Gerry Ortega, również zaangażowany w życie Kościoła, był znany, poprzez audycje radiowe, z walki w obronie praw człowieka na Filipinach. (AsiaNews/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW