Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Exodus nie słabnie

„Jeśli chrześcijanie będą mieli dach nad głową i pracę, zostaną tutaj. W końcu to ich dom!” – mówi ks. Basilios z Damaszku. Liczne projekty PKWP pomagają zatrzymać emigrację na Bliskim Wschodzie.

Zdj. ACN International / Światowe Dni Młodzieży w Syrii i Libanie, sierpień 2023.


90% Syryjczyków myśli o emigracji

– Chciałabym wyjechać z Syrii tak szybko, jak to możliwe i dołączyć do mojego ojca w Holandii, gdzie już na nas czeka – wyjaśnia Jessy, 21-letnia chrześcijanka z Homs w zachodniej Syrii. – Oczywiście będzie mi smutno, ale wiele osób, które znam i tak już opuściło kraj.

Od lat Syria i Liban są świadkami stałego odpływu chrześcijan. Znaczna część ludności Syrii żyje w ubóstwie spowodowanym wojną domową i inflacją. „Dziewięćdziesiąt procent obywateli Syrii myśli o emigracji” – podkreśla ksiądz Basilios Gergeos z parafii św. Józefa w Dwel'a, chrześcijańskim przedmieściu Damaszku.

„To kluczowy moment!”

Wyjeżdżają zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie, ale musimy pamiętać, że liczba chrześcijan w Syrii jest tak niewielka, że ich wyjazd postawiłby pod znakiem zapytania istnienie chrześcijaństwa w tym kraju. Według obecnych szacunków, w Syrii pozostało jedynie około 175 tys. chrześcijańskich rodzin. A exodus nie słabnie.

– To po prostu niesprawiedliwe! Nasi ludzie głodują! – mówi rozżalona sytuacją w kraju siostra Annie Demerjian ze Zgromadzenia Jezusa i Maryi. – Po 13 latach cierpienia ludzie są zmęczeni, stracili nadzieję. To straszne słyszeć, jak mówią, że chcieliby wrócić do czasów wojny, bo wtedy było im lepiej – dodaje, zaznaczając, że obecny czas, to kluczowy moment. – Albo pomożemy pozostałym chrześcijanom zobaczyć dla siebie przyszłość, albo wyjadą wszyscy – puentuje ze smutkiem.

Również w sąsiednim Libanie, gdzie zapaść gospodarcza rzuciła państwo na kolana, emigruje tak wiele osób, że w 2022 r. władze przestały wydawać dokumenty podróży, ponieważ liczba nowych wniosków paszportowych dochodziła do 8 tys. dziennie. Z krajem, w którym początki chrześcijaństwa sięgają czasów samego Jezusa, masowo żegnają się przede wszystkim właśnie chrześcijanie, z których większość jest dobrze wykształcona i ma rodziny za granicą. W obliczu ogromnego strachu przed eskalacją wojny w Strefie Gazy, który obecnie ogarnia Liban, nic nie wskazuje na ustanie emigracji, a konsekwencje dla kraju będą ogromne. – Jeśli wyjedziemy z Libanu, już nikt nie będzie tutaj świadczył o Jezusie Chrystusie – mówi ks. Jad Chlouk, proboszcz maronickiej katedry św. Jerzego w Bejrucie.

Zdj. ACN International / Charytatywna kuchnia dla 300 chorych i starszych mieszkańców Syrii.


Kamienie milowe

W tym kontekście Kościół w Syrii i Libanie dokłada wszelkich starań, aby pomóc społeczności chrześcijańskiej. Ponieważ pod wieloma względami brakuje im środków, międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wspiera lokalny Kościół w jego misji poprzez liczne projekty.

Ksiądz Basilios Gergeos dziękuje dobroczyńcom PKWP: „Bez Was nie możemy być tak blisko ludzi, jak byśmy chcieli. Pomagacie nam im służyć”. W parafii w Dwel'a, gdzie pracuje wraz z dwoma innymi księżmi, projekty wspierane przez PKWP obejmują dzienną klinikę psychiatryczną, obozy letnie i zajęcia harcerskie, przedszkole, kuchnię i comiesięczną dystrybucję mleka dla ubogich rodzin, w których wiele dzieci ma zaburzenia wzrostu spowodowane niedożywieniem. – Wszystkie te programy pokazują rodzinom, że Kościół troszczy się o nie i jest tutaj, aby im pomóc. Projekty te odgrywają ważną rolę w decydowaniu o tym, czy rodziny te pozostaną w Syrii – komentuje ks. Basilios.

Ponieważ to głównie młodzi ludzie szukają lepszego życia za granicą, PKWP stara się, przy wsparciu szkół katolickich i różnych działań społecznych, dać dzieciom i młodym dorosłym umiejętności społeczne, otworzyć przed nimi perspektywy na przyszłość w obu krajach i wzmocnić ich wiarę.

Latem 2023 r. zorganizowano bezprecedensowe wydarzenie - Światowe Dni Młodzieży w Syrii i Libanie, które zbiegły się w czasie z głównym spotkaniem w Lizbonie. Większość młodych ludzi w tych dwóch krajach nie miała funduszy potrzebnych na podróż do Portugalii. – Był to moment o kluczowym znaczeniu, gdyż po raz pierwszy młodzież katolicka z obu krajów miała możliwość spotkania się, nawiązania kontaktu i zachęcenia się nawzajem do budowania swojej ojczyzny – mówi Xavier Bisits, który jest koordynatorem projektów PKWP w Syrii i Libanie. – Wszyscy młodzi ludzie, z którymi rozmawiałem, zwłaszcza w najmniej stabilnych i najbardziej odległych regionach, byli głęboko poruszeni poczuciem jedności i solidarności.

Zdj. ACN International / Beneficjentka programu mikroprojektów dla chrześcijan znajdujących się w trudnej sytuacji w Damaszku, Nadia Domat; wrzesień 2022 - sierpień 2023, Syria.


„Budujemy nasz dom!”

Nawet jeśli wiele osób uważa emigrację za jedyny sposób na przetrwanie dla swoich rodzin, zarówno syryjscy, jak i libańscy chrześcijanie mają silne pragnienie, aby przyczynić się do budowania przyszłości swoich krajów. Aby jednak spełnić to pragnienie, potrzebują niezależności finansowej. – Jeśli chrześcijanie będą mieli dach nad głową i pracę, zostaną tutaj. W końcu to ich dom! – mówi z przekonaniem ksiądz Basilios z Dwel'a.

W tym kontekście mikroprojekty nadzorowane przez Centrum Nadziei (Hope Center) oraz współfinansowane przez PKWP i inne organizacje stanowią ważną inicjatywę, która zapewnia szeroką pomoc i wsparcie chrześcijańskim rodzinom. Poprzez udzielanie niewielkich pożyczek, mikroprojekty pomagają finansować sprzęt, maszyny i narzędzia oraz umożliwiają kobietom i mężczyznom zakładanie własnych firm, a tym samym uniezależnienie się od zewnętrznej pomocy finansowej. Program łagodzi szkody ekonomiczne spowodowane rosnącym ubóstwem i brakiem bezpieczeństwa, jednocześnie chroniąc ludzką godność, co ostatecznie zabezpiecza istnienie żywej wspólnoty chrześcijańskiej w Syrii. Dziękując dobroczyńcom PKWP, Garabed Avedisian, który pracuje dla Hope Centre w Syrii, komentuje: „Dzięki tym projektom nie tylko budujemy nasz kraj, budujemy też nasz dom!”. Więcej na ten temat pisaliśmy w listopadzie ub.r.: https://pkwp.org/newsy/szansa_na_nowy_poczatek

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW