Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Dolny Śląsk dla Aleppo

"Ta inicjatywa dała nam życie. To, co robicie jest ekumenizmem krwi, miłości” - mówił biskup Georgez Abou Khazen, biskup Aleppo, gość specjalny finału akcji Dar dla Aleppo. Biskup zniszczonego przez wojnę Aleppo odwiedził Dolny Śląsk aby osobiście podziękować jego mieszkańcom. Udało się zebrać ponad 1,1 mln złotych na odbudowę szpitala św. Ludwika. Mszy św. kończącej zbiórkę przewodniczył we wrocławskiej katedrze abp Józef Kupny, a homilię wygłosił biskup Georgez Abou Khaze. Biskup Aleppo rozpoczął od podziękowań: "Przyjechałem tutaj, aby modlić się z wami za kościół w Syrii oraz aby podziękować, za każdą pomoc, która przychodzi z Polski. Ona pomaga nam być w tej ziemi, w której zostaliśmy powołani”.

Kaznodzieja podziękował Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, rządowi polskiemu, który jako jedyny pomaga na miejscu oraz mediom, które promowały zbiórkę funduszy, a szczególnie Radiu Rodzina. Następnie biskup opisał realia wojny, która przez kilka lat trwała w Aleppo, a także trudny czas po wyzwoleniu miasta z rąk dżihadystów. Opisał także sytuację szpitala św. Ludwika w Aleppo, który podczas wojny został bardzo zniszczony Biskup Aleppo podziękował także za inne projekty realizowane w Syrii m.in. Mleko dla Aleppo; dzięki, któremu można było kupić mleko dla tysięcy dzieci; zakup pakietów z żywnością, leków, pomoc starszym oraz młodym małżeństwom. Po zakończeniu Eucharystii metropolita wrocławski wraz z dyrektorem polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło przekazali na ręce biskupa Georgeza Abou Khazena symboliczny czek na kwotę ponad 1,1 mln złotych na odbudowę szpitala św. Ludwika w Aleppo. Abp Kupny za okazaną hojność podziękował mieszkańcom Dolnego Śląska:

- Chciałem wszystkim Dolnoślązakom podziękować - mówił abp Kupny - Były obawy, czy się uda, ale wszyscy pokazali, że są ogromnego serca. Dziękuję biskupom, władzom Wrocławia, władzom wojewódzkim, środowisku naukowemu, biznesowemu, Solidarności. Pokazaliśmy, że możemy być solidarni, że wpisujemy się w program pomocy jaki świadczy Polska tam na miejscu. Wszyscy pospieszyli z pomocą. Bardzo serdecznie Wam dziękuję. Pokazaliśmy miłość chrześcijańską, pokazaliśmy serce. Bóg zapłać!

Głos zabrali także m.in. minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

opr. ks. dr Andrzej Paś
Sekcja polska PKWP

Źródło: Radio Rodzina/ Wrocław

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW